Neler yeni
TeknoMetot - Forum

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

watchOS 8 güncellemesi ile Apple Watch'a gelecek olan en büyük özellikler!

blackonder

Administrator
Yönetici
Apple, WWDC 2021 etkinliğinde watchOS 8'i duyurmuştu. watchOS 8, zaten zengin özelliklere sahip watchOS 7'yi temel alıyor ve birçok yeni kullanabilirlik iyileştirmesi getiriyor. watchOS 8, watchOS 7'nin desteklediği tüm Apple Watch modelleriyle uyumlu. Bu nedenle, bu özellikleri Apple Watch Series 3'ten en yeni Apple Watch Series 6'ya kadar tüm Apple Watch modellerinde kullanabileceğiniz anlamına gelir.

1. Farkındalık uygulaması
1662999625637.png

Apple, watchOS 3 güncellemesi ile birlikte Breath'i tanıttı. Meditasyon merkezlerine gitmenize gerek kalmadan meditasyon yapmanızı ve stresi azaltmanızı sağlıyordu. Apple WatchOS 8 ile birlikte, mevcut olan Breath uygulamasının yerini alacak yeni Farkındalık uygulamasını tanıtarak oyunu hızlandırıyor.

Farkındalık uygulaması, daha iyi odaklanmanıza yardımcı olan yeni özelliklere sahip. Reflect adlı yeni eklenti, yoğun programınızdan bir dakika ayırmanızı ve kullanıcıları olumlu bir zihin çerçevesi oluşturmaya teşvik ediyor. Apple, Reflect oturumu sırasında kullanıcının minnettar olduğu şeyleri hatırlayabileceğini veya zihnini rahatlatan bir şey düşünebileceğini söylüyor. Ayrıca, kullanıcıyı her gün en az bir kez Farkındalık uygulamasını açmaya teşvik eden yeni animasyonlara sahip.

2. Uyurken solunum hızı takibi
1662999638186.png

Apple watchOS 7 güncellemesi ile, Uyku İzlemeyi tanıtmıştı. Ne kadar süre uyuduğunuzu görmenizi sağlar, ancak uyku kalitesini veya uykunuzda herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamanıza olanak sağlamazdı. Kullanıcının uyku kalitesini iyileştirmeye yönelik olarak Apple, watchOS 8 güncellemesi ile solunum hızı izleme özelliğini kullanıma sundu.

Uyku sırasında kaç nefes aldığınızı, aralığını ve hatta günlük ortalamayı gösteriyor. iPhone'daki Sağlık uygulamasında artık, uykunuz boyunca 'Tutarlı' sayıda nefes alıp almadığınızı gösteren bir bilgi ekranı olacak. Ayrıca uykunuz sırasında çok fazla rahatsızlık yaşıyorsanız 'Riskli' olarak uyarı verecek.

3. Yeni Apple cüzdan özellikleri
Apple, saatinizi hepsi bir arada dijital cüzdana dönüştürmenin daha fazla yolunu ekliyor. Sürücü Belgesi gibi kimlikleri doğrudan Apple Cüzdan uygulamasında saklamanıza izin veren bir özellik de ekliyor. Apple, özelliğin önümüzdeki aylarda belirli ABD eyaletlerinde kullanıma sunulacağını söylüyor.

4. Birden fazla zamanlayıcı ayarlayın
Uzun bir sürenin sonunda watchOS 8 güncellemesi ile Apple Watch'ta birden fazla zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Bir zamanlayıcı başlatmanız ve ardından Siri'den tekrar yeni bir zamanlayıcı başlatmasını istemeniz yeterli. Tüm zamanlayıcılar watchOS 8 kilit ekranında ve saat uygulamasında görünecektir. Aralarında ayrım yapabilmek için zamanlayıcıları etiketleyebilirsiniz.

5. Mesajlar için yeni özellikler ve yeni kişiler uygulaması
1662999653263.png

Mesajlar bu yıl büyük bir yenileme alıyor. Apple, mesajlar uygulamasına klavye eklemese de mesajları çok daha eğlenceli hale getiren özellikler ekliyor. Artık mesajı oluşturmak için karalama, emoji ve dikteyi kullanabilir ve ayrıca düzenleme imlecini mikro kontrol etmek için Digital Crown'u kullanabilirsiniz.

Apple ayrıca Mesajlar'a GIF desteği ekledi. Apple Watch kullanıcıları bir kelime veya kelime öbeği girebilir ve yüzlerce trend GIF arasından seçim yapabilir. watchOS 8 ayrıca kişiler uygulamasını Apple Watch'a getirdi. Artık kişileri doğrudan Apple Watch'taki kişiler uygulamasından oluşturabilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

6. Apple Watch'ta AssistiveTouch
1662999665085.png

Bu özellik, sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişilerin Apple Watch'u kullanmasını kolaylaştıracak. Apple Watch'taki AssistiveTouch, yerleşik jiroskop ve ivmeölçer sensörlerini kullanır, bu da insanların ekrana veya kontrollere dokunmak zorunda kaldıklarında Apple Watch'larını kullanmalarını kolaylaştırır.

7. Portre saat yüzleri ve yeni fotoğraflar uygulaması
Apple, watchOS 8'de fotoğraflar uygulamasının arayüzünü yeniden tasarladı. Fotoğraf koleksiyonlarını görüntülemek ve gezinmek artık çok daha kolay. Ayrıca, Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar, iOS uygulamasından Apple Watch ile senkronize edilebilir.

watchOS 8 ayrıca yeni bir portre saat yüzüne sahip ve şimdi arka planı bulanıklaştırarak fotoğraf konusuna odaklanan daha portre tarzı bir saat yüzü oluşturacağını söylüyor.

8. Odak modu
1662999679603.png

watchOS 8, iOS 15 ile gelen Odak Modu'nu da alıyor. Bu mod, Apple Watch'taki bildirimi filtreleyerek kullanıcıların daha fazla odaklanmasına yardımcı olur.

watchOS 8 ayrıca kullanıcının etkinliğine göre odak modu önerir. Örneğin, Apple Watch'ta bir antrenmana başladığınızda Saat, Odak için Fitness'ı etkinleştirmenizi ister.

9. Yeni antrenman türleri
watchOS 8, Tai Chi ve Pilates adlı yeni egzersiz türlerini içeriyor.

Tai Chi, vücut hareketlerinin yanı sıra daha huzurlu bir zihin durumunu teşvik eden "hareket halinde meditasyon" olarak adlandırılan bir Çin dövüş sanatı biçimidir.

10. Her zaman açık ekranda iyileştirmeler
watchOS 8 ile Apple, Apple Watch'taki her zaman açık ekranına küçük iyileştirmeler de eklemeyi ihmal etmedi. Artık haritalar, dikkat, şu an çalınan, telefon, kronometre, zamanlayıcılar, sesli Notlar ve daha fazla uygulama her zaman açık ekranı destekliyor. Apple ayrıca üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamalarına her zaman açık ekranı entegre etmelerini sağlayan bir API de ekledi.

12. Öğeleri doğrudan Apple Watch'tan bulun
Son olarak Apple, AirTag gibi Öğelerimi Bul'u doğrudan Apple Watch'tan izlemenize izin verecek. Ayrıca, kullanıcıların aynı Apple kimliğiyle giriş yapmış kayıp Apple cihazlarını bulmalarına yardımcı olacak yeni bir cihazlarımı bul uygulaması da mevcut.
 
Üst