Neler yeni
TeknoMetot - Forum

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Samsung'un Android 13 tabanlı One UI 5 güncellemesi ile gelen en iyi 20 özellik!

blackonder

Administrator
Yönetici
Samsung, geçtiğimiz haftalarda yıllık Samsung Geliştirici Konferansı'nda Android 13 tabanlı One UI 5 güncellemesinin detaylarını duyurmuştu. Önümüzdeki haftalarda daha fazla Samsung telefonlarına gelmesi beklenen One UI 5 güncellemesinin ayrıntıları aşağıdaki yazımızda.

İşte Android 13 tabanlı One UI 5 güncellemesi ile gelen özellikler ve değişiklikler:

1. Renk paletini kişiselleştirme
Ekran Resmi 2022-11-09 18.14.54.png

Android 13 tabanlı One UI 5 güncellemesinde seçtiğiniz duvar kağıdınızın arayüzle daha iyi uyum sağlaması için artık on altı adede kadar gelişmiş renk paletine sahip. Sistemin sizin için seçtiği varsayılan renkleri sevmiyorsanız, One UI 5 ile gelen bir dizi temel renk paletine güvenebilirsiniz.

2. Kilit ekranı özelleştirmesi
Ekran Resmi 2022-11-09 18.35.24.png

Teknik olarak, Android işletim sisteminin esnek yönetimi her zaman kilit ekranı özelleştirmesine izin vermiştir, ancak bu işlevsellik, çoğunlukla telefon üreticilerine bırakılmıştır. Aslında Apple'ın, Android üreticilerini kilit ekranı özelleştirmesine daha fazla önem vermesini sağlayan ilk çıkan iOS 16 beta sürümüydü. Elbette Samsung'un buna çözüm olarak kendi Good Lock modülünün yıllardır var olduğunu ve oldukça derin kilit ekranı kişiselleştirmesine izin verdiğini biliyoruz ancak bu bazı ülkelerde kullanılabilir geçici bir çözümdü.

OneUI 5 güncellemesi ile nihayet başka bir uygulama kullanmaya gerek kalmadan size yepyeni bir kilit ekranı özelleştirme deneyimi sunuluyor. Kilit ekranınızı iOS 16'ya benzer şekilde kilit ekranınıza uzun basarak kişiselleştirebilirsiniz.

Tıpkı iOS 16'da olduğu gibi, One UI 5'de de aralarından seçim yapabileceğiniz altı yazı tipi ve çok çeşitli renk kombinasyonları bulunan bir dizi farklı saat yüzü bulunur. Buradaki önemli nokta, saatin konumunu değiştirebilmenizin yanı sıra boyutunu artırabilmeniz veya azaltabilmenizdir, bu da daha fazla özelleştirme olanağının önünü açıyor.

3. İsteğe göre Widget yığınları
Ekran Resmi 2022-11-09 18.52.29.png

Widget kullanmayı seviyorsanız muhtemelen Ana Ekranınızın büyük bir bölümünü kaplıyorlardır. Samsung, One UI 5'te widget'ları istifleme ve düzenleme şeklinizi değiştirerek ana ekranınızı kişiselleştirmenizi daha kolay bir hale getirdi. Örneğin, 2 x 1 boyutunda bir widget'a uzun bastığınızda, telefonunuzdaki mevcut widget'lar arasından seçim yapmanızı ve bir yığın oluşturmanızı sağlayan "Yığın oluştur" adlı yeni bir seçenek göreceksiniz. Uzun basarak yığınınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

4. Yeni eklenen Akıllı Öneriler Widget'ı
Ekran Resmi 2022-11-09 18.56.50.png

Samsung, One UI 5'e iOS'da bulunan Siri Önerileri Widget'ından esinlenerek bir Akıllı Öneriler widget'ı geliştirdi. 4x2 widget, kullanımınıza göre uygulamaları ve eylemleri otomatik olarak önerir.

5. Bildirim panelindeki küçük değişiklik
Sol: One UI 4.1, Sağ: One UI 5

One UI 5, bildirim panelinde bazı küçük değişiklikler getiriyor. Uygulama simgeleri artık daha belirgin bir şekilde gözüküyor, böylece bildirimin gönderildiği uygulamayı hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

6. Akıllı Wi-Fi özelliği
1668030375116.png

Kablosuz ağlara bağlanmak güzel olsa da, ağ durumunuz hakkında derinlemesine bilgiye ihtiyaç duyduğunuz zamanlar vardır. İşte bu noktada One UI 5'in yeni Akıllı Wi-Fi özelliği devreye giriyor.

Akıllı Wi-Fi seçeneğine art arda dokunmak, size daha fazla olanak sağlayan ağın geliştirici ayarlarını açar. Artık bağlantı hızınız, % cinsinden kanal kullanımınız ve çeşitli ağa özgü seçenekler dahil olmak üzere ayrıntılı bağlantı bilgilerine erişebilirsiniz. Ayrıca, tüm Wi-Fi ağlarını bantları ve kapsama performansıyla birlikte gösteren kullanışlı yeni bir "Yakındaki Wi-Fi" bilgi sekmesi var.

Wi-Fi kullanımınız hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bir ağın kanal kullanımını gerçek zamanlı olarak da kontrol edebilirsiniz.

7. Bir görüntüden metin seçebilme
Ekran Resmi 2022-11-09 19.10.01.png

One UI 4 güncellemesinde olan özellik, One UI 5'te son derece basitleştirildi. Kamera uygulaması yazılı metni her algıladığında, üzerinde "T" bulunan yeni bir sarı simge görüntüler; bu simge, basıldığında bir resim çeker ve metni doğrudan vizörden kopyalamanıza olanak sağlar.

8. RAM Plus özelliğini artık kapatabilirsiniz
RAM Plus özelliği
ilk olarak 2021 yılında orta seviye Galaxy A serisi telefonlarına geldi. Samsung ardından, One UI 4.0 ile bu özelliği amiral gemisi cihazlarına kadar genişletti.

RAM Plus özelliği, telefonunuzun depolama alanını cihazınızın belleğinin bir uzantısı olarak kullanır ve bu sanal RAM olarak da bilinir. RAM Plus, telefonunuzun fiziksel RAM'inin yerini almaz. Buna ek olarak, Sanal RAM her zaman fiziksel RAM'den daha yavaştır ve doğru uygulanmadığı takdirde cihazınızı yavaşlatabilir.
Ekran Resmi 2022-11-09 19.27.20.png

Şirket One UI 5 güncellemesi ile birlikte RAM Plus'ı tamamen kapatma seçeneği ekledi.

8GB veya 12GB RAM'e sahip üst düzey bir Galaxy cihazınız varsa, RAM Plus'ı kullanmak herhangi bir fark yaratmaz. Bu gibi durumlarda özelliği kapatmak ve cihazınızın depolama alanını geri almak daha iyidir.

RAM Plus'ı kapatmak için Ayarlar > Pil ve Cihaz bakımı > Bellek > RAM Plus'a gidin. Burada RAM Plus'ı kapatma seçeneğini bulacaksınız. Değişiklikleri uygulamak için yeniden başlatma gerekebilir.

9. Daha işlevsel çoklu görev
Ekran Resmi 2022-11-09 19.43.32.png

One UI 5 güncellemesinde, Edge paneline ek olarak ana ekranınızda istediğiniz bölünmüş ekran düzenlerini kaydedebilirsiniz.

Ayrıca yeni güncelleme, yalnızca bir kaydırma ile çoklu pencere moduna girmenize olanak sağlar. Yapmanız gereken tek şey, Gelişmiş özelliklerde bulunan "Labs" seçeneğinden özelliği etkinleştirmek, bölünmüş ekranı destekleyen bir uygulama açmak ve iki parmağınızla aşağıdan yukarıya doğru kaydırmak.
Ekran Resmi 2022-11-09 19.44.36.png

Buna ek olarak, bir uygulamayı açılır pencere görünümüne geçirmenizi sağlayan yeni bir hareket de var. Bir uygulamayı açın ve herhangi bir üst köşeden ortaya doğru kaydırın. Bu özellik, daha önce Samsung telefonlarında bulunuyordu ama kaldırılmıştı ve şimdi geri dönüş yapan harika bir özellik.

10. Yeni güvenlik panosu
Ekran Resmi 2022-11-09 19.51.31.png

Google Android 13 güncellemesi ile güvenlik ve gizlilik ayarlarının görünümünü tamamen değiştirdi. Artık, telefonunuzla ilgili güncel olmayan güncellemeler, cihaz koruması, ekran kilidi, cep telefonumu bul gibi bazı özelliklerin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını veya güvenlik sorunları olup olmadığını algılaması gereken, yeni bir güvenlik panosu var. One UI 5 ile bu gösterge paneli oldukça sezgisel ve kullanışlı bir şekilde görünüyor.

11. Görüşmeler sırasında not alın
Ekran Resmi 2022-11-09 20.06.09.png

Bir görüşme sırasında kaç kez bir şeyler yazmak zorunda kaldınız? Böyle bir durumda olduğunuzda, muhtemelen bir kalem arıyorsunuzdur veya not almak için bir uygulama kullanıyorsanız, önce aramayı simge durumuna küçültmeniz, söz konusu uygulamayı bulmanız, açmanız ve ardından yeni bir not oluşturmanız gerekir. Ancak One UI 5 ile bu sıkıntı da geçmişte kalacak.

Bir arama sırasında sağ üst köşede bulunan üç noktaya basarsanız, "Not al" adlı yeni bir seçenek göreceksiniz. Üzerine dokunduğunuzda, Galaxy telefonunuz Samsung Notes üzerinden bir not oluşturacak ve o önemli bilgiyi yazabileceğiniz bir alan açacaktır.

12. Kamera uygulamasındaki Pro modunda yeni yardım simgesi
Ekran Resmi 2022-11-09 20.13.37.png

Kamera uygulaması bazı çok heyecan verici özellikler kazanmamış olsa da, artık daha sezgisel. Kameranın özel Pro modu, hem kamera meraklıları hem de fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için faydalı olması gereken farklı ayarları ayarlarken artık size faydalı ipuçları da sunuyor.

13. Quick Share'i kullanarak dosyaları herkesle paylaşmak için bir bağlantı oluşturun
Ekran Resmi 2022-11-09 23.07.55.png

Android işletim sisteminde bulunan Quick Share, iOS'ta bulunan AirDrop'a karşı bir alternatif ortaya çıkmıştı ve Samsung, bu temel Android özelliğini onu eskisinden daha kullanışlı hale getirdi. One UI 5 ile dosyaları Quick Share ile paylaşmak istediğinizde dosyaları Samsung bulutuna yükleyen yeni bir "Bağlantıyı Kopyala" işlevi vardır. Bu işlev ile, bir bağlantı oluşturulur ve ardından oluşan link ile dosyayı istediğinizde yerde paylaşabilirsiniz.

Söz konusu kişi bağlantınızı aldığında ve bağlantıya dokunduğunda, paylaşılan dosyalarınızı indirebilecekleri bir sayfaya yönlendirilecektir. Bu yöntem, telefonunuzdan bilgisayarınıza dosya aktarmak istiyorsanız da son derece kullanışlıdır. Ancak, oluşturulan bağlantının ve yüklenen dosyaların yalnızca iki gün boyunca kullanılabileceğini ve ayrıca günlük 5 GB yükleme sınırının da olduğunu bilmelisiniz.

14. Her uygulama için ayrı bir dil seçin
Ekran Resmi 2022-11-09 23.11.43.png

Android 13 ile Google, sistemin dilini değiştirmeden her uygulama için bir dil seçmenize olanak tanıyan yeni bir özellik sundu ve bu özellik şu an One UI 5 güncellemesi ile gelmiş bulunmakta.

15. Modlar ve Rutinler
Ekran Resmi 2022-11-09 23.39.22.png

Samsung, OneUI 5'te Bixby Rutinlerini Modlar ve Rutinler olarak yeniden adlandırdı. Otomasyon aracı, birkaç yeni eylemle her zamankinden daha güçlü hale geldi. Örneğin, aynı anda birkaç sistem ayarını otomatik olarak değiştirmek için bir mod ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, Google Haritalar'ı otomatik olarak başlatacak ve uygulamalardan gelen bildirimleri sessize alacak bir Sürüş modunuz olabilir. Örnekleri çoğaltmak gerekirse Samsung, uyku, egzersiz ve sürüş gibi çeşitli durumlar için de modlar sunar. Egzersiz modunu etkinleştirdiğinizde, telefon bildirimlerinizin sesi kapatılacaktır. Uyku modunu etkinleştirdiğinizde, telefonunuzun sesi kısılacak ve ekran parlaklığı azalacaktır. Oldukça kullanışlı.

16. Çoklu kullanıcı desteği
Ekran Resmi 2022-11-09 23.59.16.png

Google, 2013'te Android 4.3 güncellemesi ile Android'e çoklu kullanıcı desteği ekledi. Yaklaşık on yıl sonra Samsung, One UI 5 ile bu özelliği Galaxy cihazlarına ekliyor.

One UI 5'te Ayarlar > Hesaplar ve yedekleme > Kullanıcılar'a gidin. Seçeneği açın ve yeni bir kullanıcı eklemeye devam edin. Her yeni kullanıcı kendi ana ekranına sahip olacak, Google hesabına giriş yapacak ve diğer kullanıcıları etkilemeyecek olan kendi yüklü uygulamalarına sahip olacak.

Bu özellik, genellikle aile üyeleri veya arkadaşlar arasında paylaşıldığı için tabletlerde daha kullanışlı olacaktır.

17. Video duvar kağıdı
Samsung bir süredir Lockstar Good Lock uygulaması ile birlikte uzun süredir video duvar kağıdı özelliği sunuyor. Şimdi, Samsung bu özelliği One UI'ye entegre ederek bir videoyu kırpmanıza ve kilit ekranınıza eklemenize izin veriyor.

18. Kişi bazında arama arka planları
Arama arka planları, One UI 4'te zaten mevcut olan bir özellikti ama One UI 5 güncellemesi, kişi bazında arama arka planları ayarlama özelliğini beraberinde getiriyor.

19. Uygulama izinlerine gelen yeni kullanıcı arayüzü
images.jpeg.jpg

Samsung, kullanıcı arayüzünü izinler için optimize etti ve oldukça iyi görünüyor.

20. Performans optimizasyonları
One UI 5 güncellemesi, One UI 4.1 güncellemesinden daha hızlı ve daha stabil hissettiriyor. Arayüzdeki kaydırma deneyimi eskisinden çok daha tatmin edici. Bu kesinlikle memnuniyetle karşılanan bir değişiklik. İyi bir güncelleme olmasına rağmen, One UI 4 iyi optimize edilmedi, mikro takılmalar, animasyon gecikmesi ve genel olarak tatmin edici olmayan bir arayüz deneyimi getirmişti. One UI 5, yenilenen animasyonlar ve hata düzeltmeleri ile artık çok daha akıcı.
 

Ekli dosyalar

  • Ekran Resmi 2022-11-10 00.27.51.png
    Ekran Resmi 2022-11-10 00.27.51.png
    808.7 KB · Görüntüleme: 49
  • Ekran Resmi 2022-11-10 00.58.48.png
    Ekran Resmi 2022-11-10 00.58.48.png
    114.7 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Üst