Neler yeni
TeknoMetot - Forum

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra ile Galaxy S21 Ultra arasındaki farklar!

blackonder

Administrator
Yönetici
Ekran, Tasarım ve S Pen desteği
1663009128453.png

Her ikisi de büyük telefonlar olan Galaxy S21 Ultra ile Note 20 Ultra arasındaki temel farklardan biri tasarımdır. Note, diğer telefonlardan farklı olarak keskin köşelere sahip dikdörtgen şeklinde geliyor ve tipik bir telefondan biraz daha geniştir.

Galaxy S21 Ultra ise daha geleneksel, yuvarlatılmış köşelere sahip biraz daha dar bir şekle sahip. Öte yandan S21 Ultra, telefonun metal yanlarıyla harmanlanan ve oldukça şık görünen yeni kamera stiline sahip.

S21 Ultra, Note 20 Ultra’ya göre biraz daha kalın. Bu kalınlık, telefonu bir kılıfla kullanırsanız daha da belirgin hale geliyor.

En önemli noktaya gelecek olursak, bir S serisi telefon ilk kez S Pen’i destekleyeceğinden, insanların artık S21 Ultra’yı düşünmek için bir nedeni daha olacak. Buna ek olarak, S Pen Note serisinde olduğu gibi telefonun içinde bulunmuyor.
1663009176263.png

Samsung’un geçmişte dahil ettiği bir özellik olan microSD kart yuvasını bu modele dahil etmeyerek işleri daha da ileri götürüyor.

İki cihazın ekran özellikleri ise bu şekilde,

Her iki telefon da ekstra keskin ayrıntılar için QHD çözünürlüğünü destekliyor, ancak Note 20 Ultra’da 120Hz Dinamik hızlı yenileme hızı maksimum çözünürlükte kullanılamazken S21 Ultra bu seçeneği sunuyor.

120Hz yenileme hızı ayarı her iki telefonda da dinamiktir, yani yalnızca ihtiyaç duyulduğunda devreye girer, geri kalan zamanlarda telefonlar pilden tasarruf etmek için daha düşük bir yenileme hızında çalışır.

Yukarıdaki görüntü kalitesi testi sonuçlarından da görebileceğiniz gibi, S21 Ultra çok daha parlak bir panele sahip.

Kamera
Note 20 Ultra, her bir lensin etrafındaki metal halkalarla kameranın güzel tasarımı ve şık görünümü ile herkesi etkiledi. Ancak kamera özelliklerine gelince, sınırları zorlayan S21 Ultra modeli oldu. Geçen yıl Samsung, S20 Ultra’da 100X Space Zoom’u tanıttı, ancak birçok kullanıcı 50X veya daha fazla yakınlaştırma yapıp çektikleri fotoğrafların neredeyse hiç kullanılamayacağından şikayet etti. Samsung bunu dikkate aldı ve “sadece” 50X’e kadar yakınlaştırmayı destekleyen Note 20 Ultra ile yakınlaştırma özelliğini azalttı.

S21 Ultra ile 100X yakınlaştırma geri dönüyor, ancak bu sefer daha kaliteli.
1663009314725.png

Kamera teknik özelliklerine gelirsek,

Bir başka değişiklik ise S21 Ultra’da çok daha geniş olan ana kamerada, 26 mm uzunluğundaki çoğu telefonda standarttan ziyade 24 mm’de çekim yapıyor ve bu küçük bir fark gibi görünse de, gözle görülür şekilde farklı bir bakış açısı yaratacak.

Pil Ömrü ve Şarj hızları
Son olarak, yeni S21 Ultra ayrıca daha büyük kapasiteye sahip bir pil ile birlikte geliyor. Note’daki 4.500mAh pil ile gelirken S21 Ultrta 5.000 mAh pil ile geliyor. Her iki cihazda maksimum 25w hızlı şarj özelliğini destekliyor.
 
Üst