iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

WWDC 2022 etkinliğinde iPadOS 16 tanıtıldı: Sahne yöneticisi, oyun geliştirmeleri ve daha fazlası

Apple, WWDC 2022’de iPadOS 16 için önemli değişiklikleri ve iyileştirmeleri sundu. Kullanıcı arayüzü çok ihtiyaç duyulan bir yenileme aldı ve artık birden fazla uygulamayı daha zahmetsizce yönetebilirsiniz.

Her önceki sürümde olduğu gibi, iPadOS 16 da iOS 16’dan pek çok özellik ödünç alıyor. Örneğin, yeni ve geliştirilmiş kilit ekranı deneyimi, Odak modları, Mesajlar uygulamasındaki güncellemeler, Canlı Metin, Görsel Arama vb.

Yeni işbirliği araçları

İşbirliği, Apple’ın iPadOS 16 güncellemesinin ana temasıydı. İşbirliği araçları doğrudan Mesajlar’a entegre edilmiştir, böylece siz ve bir Mesaj grubu, Dosyalar, Keynote, Numbers, Pages, Notes, Hatırlatıcılar ve Safari’nin yanı sıra üçüncü taraf uygulamalarda doğrudan birlikte çalışabileceksiniz.

Uyumlu uygulamalar içinden bir belgeyi tüm Mesaj grubuyla aynı anda paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bir başka kişi de yapılan değişiklikleri de bütün grup aynı anda görebilecek.

Tüm bu araçlar, bu yılın ilerleyen günlerinde işletim sistemi güncellemesiyle birlikte piyasaya sürülecek yeni bir uygulama olan Freeform ile bir sonraki seviyeye taşınıyor.

Freeform, muazzam bir işbirliğine dayalı beyaz tahta üzerinde çalışmanıza olanak tanır. Üzerine herhangi bir yere yazabilir veya çizebilir ve hatta görüntüleri, videoları, ses dosyalarını, PDF’leri ve daha fazlasını sabitleyebilirsiniz. Freeform, iPhone’lar ve Mac’lerle birlikte iPad’lerde de bulunacak.

M1 yongasına sahip iPad’ler için geliştirilmiş çoklu görev

Apple, iPadOS 15 güncellemesi ile iPad uygulamalarına göz atarken bölünmüş ekran işlevselliğini etkinleştirmenize izin veren yeni bir özellik sundu ancak sadece M1 işlemcili iPad’ler bu özellikten yararlanabilecek.

macOS Ventura’nın Sahne yöneticisi özelliği aynı zamanda iPadOS 16’ya geliyor. Sahne yöneticisi, pencereleri bir Mac’te (veya PC’de) yaptığınız gibi yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır ve uygulamalara erişmeyi kolaylaştıran ekranda görünür bir yuvaya sahiptir. Kullanılmayan uygulamalar yana kaydırılarak açık uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sahne Yöneticisi’nin en iyi özelliği, etkin bir şekilde iki ekrana sahip olabilmeniz için iPad’inizi harici bir ekrana bağlamanıza izin vermesidir. Her ekranda üç veya dört pencereli gruplar oluşturabilir ve iPad’iniz ile harici ekranınızda toplam sekiz uygulama çalıştırabilirsiniz. Bu özellik şüphesiz sunumlar sırasında faydalı olacaktır.

Masaüstü sınıfı özellikler

iPadOS 16’daki en büyük değişikliklerden biri, Dosyalar uygulamasındaki değişiklikler, yeniden tasarlanan bul ve değiştir deneyimi, belge menüsü ve özelleştirilebilir araç çubukları gibi masaüstü sınıfı özellikler biçiminde gelir. Geri al ve yinele işlevleri ayrıca iPad OS 16 ile sistem genelinde tutarlı bir deneyim sunar. Tıpkı bir Mac’te olduğu gibi, Dosyalar uygulamasına girip dosya uzantılarını değiştirebilir ve klasör boyutlarını şimdi görüntüleyebilirsiniz.

Ek olarak, M1 iPad’lerdeki Virtual Memory Swap özelliği, uygulamalarınız için kullanılabilen toplam belleği genişletir. Sorunsuz ve verimli bir kullanıcı deneyimi için 16 GB’a kadar kaynak sağlayabilirsiniz.

Hava durumu uygulaması

iPadOS 16, Hava Durumu uygulamasını ve güzel animasyonlarını kullanarak daha büyük iPad ekranından tam olarak yararlanır. Kullanıcılar en önemli bilgileri bir bakışta görebilir.

Oyun geliştirmeleri

Apple, oyun uygulaması geliştiricileri için iki yeni API ekledi. Değişiklikler Metal 3’ün bir parçası olarak gelecek. Daha da önemlisi, yeni API’ler kaynak ağırlıklı oyunların arka planda varlıkları indirmesine yardımcı olacak. Şirket, iOS ve macOS’un oyun oynarken SharePlay’i kullanma olanağına da sahip olacağını ekliyor.

Game Center uygulaması, onlarla rekabet edebilmeniz için arkadaşlarınızın ne oynadığını görmenize olanak tanır. Ayrıca arkadaşlarınızın yüksek puanlarını ve oyun içi başarılarını da görebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.