iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

WWDC 2022 etkinliğinde iOS 16 tanıtıldı: Yeniden tasarlanan kilit ekranı, bildirim geliştirmeleri ve daha fazlası

Apple WWDC 2022 etkinliğinde, iPhone işletim sisteminin en yeni sürümü olan iOS 16’yı tanıttı. Bu yılın amiral gemisi iPhone’larıyla birlikte sonbaharda piyasaya sürülmesi muhtemel olan güncelleme, bir dizi görsel değişiklik, üretkenlik özelliği getiriyor.

iOS 16’daki yenilikler neler?

İşte Apple’ın WWDC 2022’de duyurduğu bütün iOS 16 özellikleri:

Yeniden tasarlanmış kilit ekranı

Apple’ın iOS 16 güncellemesinde tanıtım sırasında en çok vurguladığı kısımlardan birisi kilit ekranı. Kısacası, uzun zamandır aynı şeklide olan kilit ekranına büyük bir revizyon geldi. Bazı değişiklikler Google’ın Android tarafında yaptıklarına çok benziyor.

iOS 16’da iPhone’lar bir dizi bilgilendirici ve etkileşimli kilit ekranı görünümü alacak. Kullanıcılar artık kilit ekranlarını kişiselleştirebilir, tarih ve saatin yazı tipi ile renklerini değiştirebilir, arayüzün rengini, tonunu ve görünümünü değiştiren çok sayıda stil uygulayabilir. Hava durumu, zamanlayıcılar ve görev hatırlatıcıları gibi widget’lar da kilit ekranına entegre edilebilir. Ayrıca, birden fazla kilit ekranı oluşturabilirsiniz.

iPhone’unuzda çekilen Portre resimleri kullanırken, saati resimlerin arkasında görüntüleyerek ince bir derinlik efekti uygulayabilirsiniz. Buna ek olarak Apple, milyonlarca kombinasyon içeren yeni bir duvar kağıdı galerisinin yanı sıra gün boyunca kitaplığınızdaki resimler arasında geçiş yapacak bir Phot Shuffle modu sunuyor. Bununla birlikte, canlı hava durumu duvar kağıdı gibi yeni etkileşimli duvar kağıtları da mevcuttur.

En iyi kısım ise, Belirli Odaklar için belirli kilit ekranlarıyla istediğiniz kadar sahip olabilirsiniz. Aslında, ana ekrana gitmeden ilişkili odak modunu otomatik olarak etkinleştirmek için aralarında hızlıca kaydırabilirsiniz.

Yeni bildirim sistemi

Bildirimler artık duvar kağıdınızın merkezini kaplamıyor bunun yerine ekranın altında yer alıyor. Buna ek olarak iOS 16, spor uygulamaları gibi gerçek zamanlı olarak sürekli güncellenen bildirimler için Canlı Etkinlikler‘i sunarak her şeyden anlık olarak haberdar olmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Yenilenen iMessage özellikleri

iOS 16’daki Mesajlar uygulaması ile birlikte mesajları gönderildikten hemen sonra düzenleme yapabilme özelliği geldi.

Ayrıca, yakın zamanda gönderilen mesajlar için, mesajı geri al seçeneği de bulunmaktadır. Ayrıca, gelen mesajı daha sonra yanıtlamak istiyorsanız, ileti dizilerini okunmadı olarak işaretleme seçeneği de mevcut.

Canlı Metin videoya geliyor

Canlı Metin ile, videolardan metin seçebileceksiniz. Bunu herhangi bir karede duraklatabilir ve istediğiniz yer de metni seçebilir ardından istediğiniz yere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

iCloud’a gelen paylaşılabilen fotoğraf kitaplığı

Bir etkinliğin fotoğrafları genellikle birden fazla aile üyesi tarafından çekilmiyor, bu nedenle asla aynı kitaplıkta oluyor. Apple buna çözüm olarak, aile üyelerinizle paylaşılan bir kitaplık oluşturmanıza olanak tanıyan paylaşılabilen fotoğraf kitaplığı ile bunu düzeltiyor, böylece bir etkinlikteki fotoğraflara herkes kolayca erişebiliyor.

Yenilenen Odak Modu

Yenilenen kilit ekranı ve kilit ekranı widget’larına ek olarak, Odak modu da bir güncelleme alıyor. iOS 16 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar ister iş, uyku ister kişisel veya rahatsız etmeyin için olsun, ilgili Odak moduna uyan kilit ekranı profillerini ayarlayabilir. Uyarlanabilir özellik, duvar kağıdının yanı sıra hangi bilgi modüllerinin görüntülendiğini yansıtır. Apple ayrıca geliştiricilere yeni bir Odak modu API’si sunuyor, böylece uygulamalarında farklı profiller için destek uygulayabiliyorlar.

Çocuklarınızın yapacağı işlemleri kolayca yönetin

iOS 16, çocuğunuz için yeni bir cihaz kurmayı kolaylaştıracaktır. Ebeveyn denetimleri, erişebilecekleri içerik türünü sınırlama, konum paylaşımı ve daha fazlası dahil olmak üzere daha ayrıntılı denetimler de bulunacaktır. Buna ek olarak, ebeveynler, mesajlar uygulamasındaki istekler aracılığıyla çocuklara ek ekran süresi sağlayabilecek.

CarPlay tarafında yeni deneyim

CarPlay, iOS 16’da büyük bir yükseltme alıyor. Aracınızın donanımıyla daha derin entegrasyon sağlayacak ve aracınızın gösterge panelini güçlendirebilir, widget’ları ve daha fazlasını kullanarak tüm önemli bilgileri gösterebilir. Yeni nesil CarPlay, aracınızın bilgi-eğlence sisteminin boyutuna bağlı olarak en boy oranını otomatik olarak ayarlayacaktır.

Apple ayrıca gereksinimlerinize göre farklı göstergeleri özelleştirmenize de izin verecektir. Gelecek nesil CarPlay desteğine sahip araçlar gelecek yıl Audi, Ford, GM ve bazı seçili şirketler için başlayacak.

Sağlık ve fitness uygulamalarındaki geliştirmeler

Apple’ın Sağlık ve Fitness uygulamalarında yapılacak güncellemeler, kullanıcıların sağlık durumlarını ve istatistiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Sağlık uygulamasındaki yeni İlaçlar özelliği, daha iyi takip için günlük olarak aldığınız ilaçları kaydeder. Ayrıca, sağlık bilgilerini paylaşmak için kişilere davetiyeler gönderebilirsiniz – bir nevi sıradan bir check-up gibi.

Fitness uygulamasına gelince, Apple Watch’ı olmayan kullanıcılar artık adımları, mesafeyi ve yakılan kalorileri takip etmek için iPhone’un hareket sensörlerinden faydalanabilir.

Yeniden tasarlanan Ev uygulaması

Ev uygulaması iOS 16’da tamamen yeniden tasarlandı. Artık daha alakalı bilgileri önceden gösteriyor ve akıllı ev cihazlarınızı hızlı bir şekilde kontrol etmenize olanak tanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.