OneUITeknoloji Haberleri

Samsung’un Android 12 tabanlı One UI 4 güncellemesi ile gelen özellikler!

Bünyesinde bulunan çoğu telefona Android 11 tabanlı One UI 3.1 güncellemesini vermesi ile harika bir iş çıkaran Samsung, Android 12 güncellemesi ile kendini aşmayı hedefliyor. Samsung’un Android 12 güncellemesinin arayüzünün versiyonu One UI 4.0’dır. Bu büyük güncellemeyle telefonlara bir dizi yeni özellik ve birkaç arayüz yenilemesi geliyor. Tasarımın kendisi mevcut olan One UI 3.1 sürümünden çok farklı olmasa da, heyecanlanacak çok şey var – Samsung, kullanıcılara daha iyi kişiselleştirme deneyimi sunmak için Dynamic Color adlı renkli Material You tasarım estetiğinin bir sürümünü kullanıyor.

Samsung, Android 12 güncellemesinin kararlı sürümünü diğer üreticilerden çok daha hızlı bir şekilde kullanıma sundu. One UI 4 kararlı yapısı artık birçok model için mevcut. Samsung’un OneUI 4.0 arayüzü ile gelecek olan yeni özelliklere bir göz atalım.

Yeni sistem animasyonları ve dinamik tema

Samsung, One UI 4 güncellemesinin bir parçası olarak sistem animasyonlarını yeniledi. Daha akıcı ve daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için Samsung, Galaxy cihazlarındaki yüksek yenileme hızı ekranlarından daha iyi yararlanıyor. Ayrıca, cihazınızı şarja taktığınızda da yeni bir şarj animasyonu da eklendi.

Samsung buna ek olarak, One UI 4 ile Material You tabanlı dinamik tema özelliğini ekledi. Bu, sistem arayüzü öğelerinin ve Samsung uygulamalarının telefonunuzun duvar kağıdına dayalı bir renk paleti kullanacağı anlamına geliyor.

RAM Plus özelliği

İlk olarak Galaxy A52s 5G akıllı telefon ile tanıtılan RAM Plus özelliği One UI 4.0’ın en iyi yeniliklerinden biri. RAM Plus özelliği, Samsung’un Android 12 güncellemesinde ilk olarak gelmedi, düşük model Galaxy modellerinde bulunan One UI 3.1’de bile mevcuttu. Android 12 güncellemesi ile bu destek daha fazla modele genişletildi.

Kullanıcılar, Samsung akıllı telefonlarının RAM’ini artırmak amacıyla RAM Plus’ı kullanarak cihazın dahili depolamasının bir kısmını RAM olarak kullanmasına izin verir. Ancak genişletilmiş RAM şu an da 4GB ile sınırlı, One UI 4.1 ile bu işlevin daha da geliştirilmesi bekleniyor.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, RAM Plus özelliği ile sanal olarak artırılmış RAM’in daha iyi bir kullanıcı deneyimi için uygulamaların performansını iyileştirmeyi amaçlamasıdır. Ancak, bu sanal RAM, sistemin performansını artırma yeteneğine sahip değildir.

Buna ek olarak, bu özellik ile düşük donanım özelliklerine sahip telefonunuzun performansını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Güncellenmiş widget’lar

Samsung, Android 12 stiline uygun olarak köşeleri yuvarlatılmış daha temiz bir görünüme sahip bir şekilde widget’larını yeniden tasarladı. Widget’lardan birkaçı biraz daha fazla veri gösterir, ancak herhangi bir yeni işlevsellik kazanmadılar.

Widget’ları daha önce hiç kullanmadıysanız yeni görünümleri size bunları kullanmak için yeterli neden sağlayacaktır.

One UI Launcher’ı ayrıca küçük kullanılabilirlik iyileştirmeleri aldı ve Good Lock modülü Home Up aracılığıyla üçüncü taraf simge paketlerini kullanmanıza izin veriyor. Karanlık mod desteği, ana ekrandaki ve uygulama çekmecesindeki uygulama simgelerine kadar genişletildi.

Üçüncü taraf ikon paketleri

One UI her zaman en özelleştirilebilir Android arayüzlerinden biri olmuştur, bu nedenle Samsung’un ikon paketi desteği eklemesinin bu kadar uzun sürmesi beni şaşırttı. Teknik olarak bu özellik One UI 3.1.1’de mevcuttu, ancak bu sürüm yalnızca katlanabilir modellerde mevcuttu.

Seçtiğiniz simge paketini indirdikten sonra Good Lock’u açın ve Tema Parkı modülüne gidin. Simge sekmesine dokunun ve yeni bir tema oluşturun. Ekranın üst kısmında, Galaxy Store veya Play Store’dan indirilmiş bir simge paketini uygulama seçeneğiniz de ayrıca vardır.

Yeniden tasarlanan hızlı ayarlar paneli

Hızlı Ayarlar paneli, One UI 4 güncellemesi bir kez daha yeniden revize edildi. Simgeler artık daha kompakt ve daha kolay kontrol için parlaklık kaydırıcısı daha kalın bir hale getirildi. Buna ek olarak, One UI 4’te bildirim gruplandırma stili de değişti artık biraz daha kompakt.

Kilit ekranına ince ayarlar

Kilit ekranında artık hızlı erişim için bir seçenek olarak ses kaydediciyi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, medya kontrolleri artık daha detaylı bir şekilde gözüküyor. Bu değişiklik sadece kilit ekranında değil, aynı zamanda bildirim merkezine de taşınıyor.

Geliştirilmiş sistem uygulamaları

Sistem uygulamalarından bazıları, One UI 4’ün bir parçası olarak geliştirildi. Örneğin, Hava Durumu uygulaması, yeni animasyonlarla eksiksiz bir şekilde yeniden tasarlandı.

Buna ek olarak, Samsung Klavye de geliştirildi ve tek bir dokunuşla doğrudan emojiler, GIF’ler ve çıkartmalar eklemenize olanak tanıyor. Ayrıca iki farklı emojiyi karıştırıp onları canlandırarak özel emojiler oluşturabilirsiniz.

Gizlilik iyileştirmeleri

Samsung, Android 12 güncellemesi ile birlikte gelen bütün gizlilik özelliklerini One UI 4’e ekledi. Herhangi Bir uygulamayı ilk kez açtığınızda, bu uygulamadan gelen bildirimlere izin vermeniz istenir. Eğer bunu yapmazsanız, yüklediğiniz uygulama hiçbir şekilde size bildirim gönderemez.

Android 12’deki bir diğer dikkate değer değişiklik, yaklaşık konumunuzu uygulamalarla paylaşma yeteneğidir. Bir uygulama konumunuzu istediğinde, kesin ya da yaklaşık konumunuzu onunla paylaşma seçeneğiniz olur.

Ayrıca Hızlı Ayarlar panelinde, tek bir dokunuşla kamera ve mikrofon erişimini tamamen devre dışı bırakmanıza izin verecek kutucuklar da mevcuttur. Bir uygulama kameranıza veya mikrofonunuza her eriştiğinde durum çubuğunda yeşil bir gösterge gösterilecektir.

iOS 15 gibi One UI 4.0’da bir uygulama cihazınızdaki pano içeriğine her eriştiğinde bir uyarı alacaksınız.

Kamera uygulaması geliştirmeleri

Samsung, kamera uygulamasında bazı küçük değişiklikler yaptı, görsel olarak artık daha temiz.

Samsung, yakınlaştırma seçeneklerini gösteren ağaç simgeleri yerine bunları gerçek sayılara çevirdi; bu, hangi lensi kullandığınızı bulmayı kolaylaştıracak bir değişiklik. Ayrıca, sahne iyileştirici simgesi artık her aydınlatma sahnesinde görünmez, sadece düşük ışık veya manzara senaryolarında kendini gösterir.

Buna ek olarak, deklanşör düğmesini yukarı sürükleyip orada kilitleyerek Kamera uygulamasındaki Fotoğraf modundan sorunsuz bir şekilde video kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Artık fotoğraflarınıza veya videolarınıza Samsung’un yerleşik fotoğraf düzenleyicisi aracılığıyla emojiler ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, artık Labs bölümünde, Adobe Photoshop’un benzer bir şekilde görüntülerdeki nesneleri veya kişileri kaldırmanıza olanak tanıyan bir “Nesne Silici” seçeneği var.

Cihaz bakımı

Pil sorunları, telefonunuzdaki sorunları daha hızlı teşhis etmenize yardımcı olmak için artık daha sezgisel bir arayüze sahip olan cihaz bakımı menüsünü kontrol etmenin ana nedenidir. Birincil ekran artık hem pil ömrünü hem de güvenlik sorunlarını vurguluyor.

Buna ek olarak, telefonun genel durumu artık yalnızca ham bir puan yerine bir emoji olarak görüntüleniyor ve işlerin nasıl gittiğini bir bakışta belirlemeyi kolaylaştırıyor.

Cihaz bakımı, kullanıcıların uzun süreli pil ömründen tasarruf etmek amacıyla maksimum şarjı %85 ile sınırlamasına olanak tanıyan yeni bir “Pili koru” seçeneğine sahiptir.

AR Emoji

AR Emoji’deki en büyük yeni özellik, Kişiler ve Samsung hesabınızda profil resminiz olarak bir AR emojisi kullanabilmenizdir. 10’dan fazla poz arasından seçim yapabilir veya kendi ifadelerinizi oluşturabilirsiniz.

One UI 4.0 kullanılabilirlik iyileştirmelerine odaklanıyor

OneUI 4.0, ilk bakışta önemli bir güncelleme gibi görünmeyebilir, ancak bazı dikkate değer kullanılabilirlik iyileştirmeleri getiriyor. Yapılan büyük gizlilik geliştirmeleri de verilerinizin vürüslü uygulamalardan korunmasına yardımcı oluyor. Buna ek olarak, Koreli dev neredeyse tüm diğer Android OEM’lerinden daha hızlı bir şekilde Android 12 güncellemesini piyasaya sürmeyi başarıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.