Samsung Custom Rom

Samsung cihazınızı Odin programı aracılığıyla yazılımını sıfırdan kurma kılavuzu!

Odin, Samsung Galaxy cihazlarına stock ROM’ları sıfırdan kurabilmek için kullanılan Samsung’un resmi araçlardan biridir. Bu yazımızda, Samsung Galaxy cihazınıza stock ürün yazılımının nasıl kurulacağını adım adım anlatacağız.

Odin programı neden kullanılır?

Yeni bir güncelleme telefonunuza kurduğunuzda eğer yavaşlama, takılma, kasma veya sistem hataları alıyorsanız telefonunuzu Odin programı aracılığıyla yazlımını yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile hataların büyük bir kısmı gidecektir.

Bu programı özellikle büyük Android güncellemelerini yüklemek için kullanabilirsiniz örneğin Android 11’den 12’ye geçerken. Genelde bu tür büyük sürümleri telefondan OTA aracılığıyla yüklerseniz büyük ihtimalle cihazınızdan verim alamayacaksınız. İşte bu program kasma,takılma veya sistem hatalarının çoğunu gidermenize yardımcı olur ve telefonu ilk aldığınız günkü gibi sıfırlar.

Yazılımı sıfırdan yüklemeden önce yapılması gerekenler

  • Bataryanızın en az yüzde 80 şarj edilmiş olmasına dikkat edin.
  • Fotoğraflarınızı, önemli dosyalarınızı ve rehberinizi yedeklediğinizden emin olun.
  • Bu işlem cihazınızdaki bütün verileri ve uygulamaları silecektir.

Odin programı nasıl kullanılır?

1. Samsung cihazınızın model numarasını ilk önce bulun

Cihazınızda arama yerine gelin ve *#1234# tuşlayarak telefonunuzun modelini en basit bir şekilde öğrenin. Ya da Ayarlar -> Telefon hakkında -> Model numarası yazan yerden de ulaşabilirsiniz.

2. Cihazınızın modeline uygun firmware dosyalarını bulun

Odin programı aracılığıyla flashlamanız gereken firmware dosyalarını arıyorsanız, bazen internetten bulmak zor olabilir çünkü bazı siteler firmware dosyalarını hızlı olarak bilgisayarınıza yükleyebilmeniz için ücretli üyelik isteyebilir. Bu durumdan etkilenmemek için SamFW adlı bir site buldum. Bu siteden hızlı bir şekilde cihazınızın modeline uygun firmware yani yazılım dosyalarını indirebilirsiniz.

Firmware’leri hızlı bir şekilde bu linkten indirebilirsiniz.

1.Adım: Örneğin bu siteden ben S21 Ultra cihazına uygun modeli seçtim.

2.Adım: Model numarasını seçtikten sonra karşınıza böyle bir sayfa çıkacak buradan Asia kısmından Turkey’i bulup seçelim.

3.Adım: Ardından karşınıza yazılım dosyalarının bulunduğu bir sayfa çıkacak bu sayfada en üstteki güncel yazılımı seçelim. Örneğin S21 Ultra cihazına son olarak 1 Ocak 2022 Güvenlik paketli olan Android 12 yazılımı çıkmış.

4.Adım: En üstteki güncel yazılımı seçtikten sonra karşınıza bu sayfa çıkacak şimdi ‘Download SamFW Server’a tıklayarak cihazımıza ait güncel yazılımı bilgisayarımıza indirelim.

3. İndirdiğiniz yazılım dosyalarını ayıklayın

İndirdiğiniz yazılım dosyası ZIP formatında bilgisayarınıza inecektir. Winrar aracılığıyla firmware dosyalarını ayıklayın. Son olarak karşınıza 5 tane dosya çıkacaktır. Bunlardan 4 tanesini kullanacağız.

4. Odin’i PC’nize yükleyin

Odin yazılımı yalnızca Windows ile çalışıyor, bu nedenle Windows bir PC’niz olduğundan emin olun. İlk olarak, Odin’in buradan en son sürümünü indirin. En son sürüm için ZIP dosyasını çıkarın ve Odin’i başlatın.

5. Cihazınızı download Moduna alın ve PC’ye bağlayın

Galaxy S10 ve üst cihazlar için cihazınız kapalıyken download Moduna girmek için Sesi Kısma + Seç açma tuşlarına aynı anda basın ve basılı tutmaya devam edin ardından PC’ye bağlayın. Bazı eski cihazlar farklı bir düğme kombinasyonu kullanır. Bunları detaylı olarak internetten bulabilirsiniz.

Böyle bir ekran karşınıza çıkacak;

Ardından ses aç tuşuna basın ve cihazınız yeni yazılım yüklemeye hazır olacaktır.

6. Firmware dosyalarını Odin aracılığıyla cihazınıza flashlayın

  • Odin uygulamasına geri dönün.
  • ‘BL’ düğmesine tıklayın, ardından ayıkladığınız ürün yazılımı klasörünüzde “BL” ile başlayan dosyayı seçin.
  • Ardından, Odin’deki ‘AP’ düğmesine tıklayın ve ayıklanan ürün yazılımı klasörünüzün içindeki AP dosyasını seçin.
  • Ardından ‘CP’ düğmesine tıklayın, ayıklanan ürün yazılımı klasörünüzün içindeki CP dosyasını seçin.
  • Ardından ‘CSC’ düğmesine tıklayın, ayıklanan ürün yazılımı klasörünüzün içindeki CSC ile başlayan dosyayı seçin. Home_CSC ile başlayan dosyayı seçmeyin.
  • Ardından Start’a basın işlem başlayacaktır.

7. Yeni yazılımı yükleme işlemi başlayacaktır

Flashlama işlemi başlayacak ve yaklaşık 8 – 10 dakika sürecektir. Cihazınızın yeniden başlatılması biraz zaman alabilir, ancak endişelenmeyin. Cihazınız nihayet açıldığında, yazılım başarılı bir şekilde yüklenmiş olacaktır.

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.