OneUITeknoloji Haberleri

One UI 2.x vs One UI 3.0: Arayüz değişikleri ve iyileştirmeleri

Güney Koreli teknoloji şirketi olan Samsung’un iddialı telefon modelleri arasında yer alan One UI 3.0 ve One UI 2.5 güncellemesi arasındaki farklar incelendiğinde değiştirilen pek çok detay göze çarpmakta.

Samsung, cihazların daha modern görünmesi ve Android 11’in sunduğu yeni işlevlerle iyi çalışması için OneUI kullanıcı arayüzünü elden geçirdi.

İşte detaylar…

1- Bildirimler ve Hızlı Ayarlar

One UI 3.0’a geçtikten sonra fark edeceğiniz ilk değişikliklerden biri Bildirim Merkezi ve Hızlı Ayarlar. Bildirim Merkezi, artık bulanık ve şeffaf bir arka plana sahip olduğundan, duvar kağıdını ve uygulama simgelerini artık tamamen gizlemiyor.

2- Yenilenen Ses Kontrolleri

Samsung ayrıca ses kontrolü kullanıcı arayüzünü yeniden tasarladı ve yeniden konumlandırdı. Artık telefonun ses açma kapama tuşunun olduğu yerin yanında.

3- Kısa Bildirimler ve Baloncuk Desteği

One UI 3.0, kısa veya ayrıntılı olmak üzere iki farklı bildirim stili arasından seçim yapmanıza olanak tanır. İlki, yeni varsayılan ayardır ve ikincisinin aksine yalnızca minimum bilgi gösterir; baloncuk tarzı bildirim pencereleridir.

4- Uzun Basma Menüsü Yenilendi

One UI 3.0, uygulama çekmecesindeki ve ana ekrandaki uygulamalar için uzun basma menüsünü yeniledi ve artık doğrudan erişilebilen farklı özelliklere ek olarak uygulamanın adını da gösterir.

5- Kilit ekranı daha şık görünüyor

Samsung, One UI 3.0’daki kilit ekranının görünümünde bazı ince değişiklikler yaptı. Ekrandaki parmak izi sensörünün simgesi ve animasyonlar biraz farklı. Ön kameranın altına yerleştirilmiş yeni bir kilit simgesi varken saat ve bildirimler merkeze doğru yerleştirilmiş. Sol alt ve sağ köşelerdeki uygulama düğmeleri artık renkli değil, gri tonlamalı ve şeffaf.

6- Kilit Ekranı Widget’ları

Kilit Ekranındayken saate tıklarsınız hangi widget’ların etkinleştirilmesini istediğinizi görebileceğiniz widget sayfası açılır.

7- Ayarlar Yeniden Düzenlendi

Ayarlar da iyi bir revizyondan geçti. Her kategori için yeni simgeler var ve Samsung hesabı artık ekranın en üstünde.

8- Samsung Internet v13.0 Varsayılan Olarak Geliyor

One UI 3.0, Samsung Internet v13.0’ın en son güncellemesiyle birlikte geliyor. Burada da bazı kozmetik değişiklikler yapıldı. Açık sekmeler için yeni bir kılavuz görünümü, geliştirilmiş bir menü düzeni ve kaydırma sırasında kaybolan durum çubuğu simgeleri var.

9- Galeri Uygulamasının Arayüzünde Değişiklik Yapıldı

Galeri uygulamasının arayüzü, One UI 3.0’da değiştirildi. Dört fotoğraf göstermek yerine artık üç tane gösteriyor, büyük olasılıkla daha uzun ekranlar nedeniyle bir değişiklik yapıldı. Düzenlenen bir resim, düzenlemeler yapıldıktan sonra görüntü düzenleyicide orijinal durumuna geri döndürülebilir.

10- Finder Artık Daha Güçlü

Finder artık her zamankinden daha güçlü. Uygulamalara ek olarak ayarlar ve arama önerileri sağlayabilir, böylece kullanıcıların aradıklarını çok hızlı bir şekilde bulmalarına olanak sağlar.

Son uygulamalar ekranında da benzer bir şekilde arayüz değişikliği yapıldı.

11- Yeni Animasyonlar ve Daha Akıcı Performans

Samsung, One UI 3.0 ile performansı optimize etmek için de çalıştı ve her şey biraz daha hızlı çalışıyor gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.