Yabancı Diziler

Mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri

The I-Land

Bu dizi ıssız bir adadan kurtulmaya çalışan bir grup insanın hikayesini anlatmaktadır. Bu insanlar hafızaları silinen insanlardır ve gözlerini açtıkları zaman kendilerini ıssız bir adada bulurlar. Hafızalarını kaybettiklerinden dolayı adaya nasıl geldiklerini hatırlayamazlar. Tek amaçları adadan kurtulmaktır. Adadan kurtulma yolu ararlar.

Supernatural

Bilim kurgu dizileri içinde yer alanSupernatural dizisi, Adından da anlaşılacağı üzere doğaüstü bir dramayı anlatmaktadır. Sam ve Dean Winchester isimli kardeşlerin doğaüstü yaratıklarla verdikleri savaşı konu edinmiştir. Sam yıllarca ailesinden ayrı yaşamaktadır. Abisi Dean’dan almış olduğu bir haber ile babasının kayıp olduğunu öğrenir ve eve geri döner. Bu şekilde maceraları başlar. Mistik yaratıklara karşı savaşırlar. Kendilerini avcı olarak yetiştirirler ve insanlığı korumayı adarlar.

Manifest

Manifest dizisinin konusu gizemli olayları içermektedir. Bir uçak gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Uçak yıllar sonra geri gelir. Sonra içindeki yolcular da hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek isterler. Bunun için yakınlarına ve sevdikleri kişilerin yanına giderler. Fakat tanıdıkları kişiler için ise yıllar geçmiştir. Bu insanlar sevdiklerinin ne durumda olduklarını bulmaya çalışacaklardır. Bir yandan da gizemli olayları çözmeye çalışırlar.

Upload

Upload dizisinin konusu 2033 yılında geçer. İnsanların öldükten sonra sanal bir hayata yüklenmeleri konusunu içermektedir. Dizi 2020 yılında yayınlanmaya başlamıştır. 27 yaşındaki bilgisayar programcısı olan Nathan trafik kazası geçirdikten sonra hastaneye kaldırılır. Hastanede kendisine iki seçenek sunulur. Yüklenme veya ameliyat. Nathan ilk başta gönülsüz olsa da yüklenmeyi kız arkadaşının ısrarı ile kabul eder. Böylece gerçek hayata veda etmiş olur ve sanal bir cennete aktarılır.

Nightflyers

Dizide, uzay gemisi ile The Nightflyer’ın uzaya çıktığı yolculuk anlatılmaktadır. Dizideki hikâye 2093 yılında geçer. Dünya yok olma eşiğindedir. Dünyadaki bütün insanları yok edecek bir virüs yayılmaktadır. Bu yüzden de alternatif dünya arayışına giren bilim insanları uzaya yolculuğuna giderler. 8 bilim insanının bulunduğu uzay gemisi, uzayda keşif yaparken bir anda ürkütücü olaylar yaşanmaya başlanır.

Stranger Things

Stranger things dizisi 1980’li yılların başında Hawking bölgesinde geçmektedir. Hawking bölgesinde bulunan ulusal bir laboratuvar, görünürde Amerika enerji bakanlığı adına bilimsel araştırmalar yapan bir laboratuvardır. Fakat doğaüstü ve paranormal deneyler de yapılır. Böylece alternatif bir boyut gerçekleşir. Amerika yapımı korku ve bilim kurgu türündeki en iyi dizilerden birisidir.

Glitch

Glitch dizisinde, küçük bir kasabada farklı sebeplerle ve açıklanamayan nedenlerle gizemli bir şekilde ölen 7 kişi vardır. Daha sonra, ölen 7 kişi sağlam bir şekilde mezarlarından kalkarlar. Hayata tekrar dönen kişiler neden öldüklerini bilemezler. Tekrar canlanan kişilerden birisi polis memurudur.

Black Mirror

Dizide bilimkurgu öğeleri konu edilmiştir. Dizide, medya, yeni teknolojilerin getirileri, sanat anlayışının değişimi, değişen siyaset gibi konular işlenerek bilim kurgu öğelerini içeren hikayeler vardır. Dizideki her bölüm birbirinden bağımsız ve farklı işlenmektedir. Bilim kurgu dizileri içinde yer alan dizide ileri teknoloji hakimdir.

Humans

David Elster tarafından yaratılmış olan bir grup sentetikler yani insan görünümlü robotlar vardır. Bu sentetikler, işyerlerinde çalışan işçiler, insanların evlerinde yardımcı ya da fuhuş sektöründe sex objesi olan herkesin birer parçası olurlar. Birbirine benzemeyen karakterlerdir. Max, Mia, Leo, Niska ve Fred zeki yaratıklardır. Herkesten gizli bir şekilde hayatta kalmaya çalışırlar. Mia karakteri bir gün haydutlar tarafından kaçırılır ve bir aileye satılır. Diğer sentetikler Miayı aramaya başlarlar. Aynı zamanda da kendilerini yok etmeye çalışan devletten kaçmaya çalışırlar.

Fringe

Üç kişi Almanya’dan kalkan bir uçaktaki yolcuların et yiyen bir virüs sebebiyle olağan dışı şekilde ölmeleri sonucu gizemli olayları araştırmaya başlamışlardır. FBI ajanı Olivia Dunham, Bilim insanı olan Walter Bishop ve Walter Bishop’un  oğlu Peter Bishop’un açıklanamayan sıra dışı ve gizemli birçok olayı incelemesi konu edilmektedir.

Alice in Borderland

Bilgisayar oyuncusu ve işsiz olan bir kişi ve 2 arkadaşının paralel evren olan Tokyo’ya gitmeleri ile hayatları değişir. Bilim kurgu dizileri içinde yer alan dizide hayatta kalmak için acımasız oyunlara katılmalarını içeren bir hikâye anlatılmaktadır. Aristo ve arkadaşları oyunu kurallarına göre oynarlar.

The Society

Bilim kurgu dizileri içinde yer alan ”The Society” dizisi oldukça sevilen gençlik dizilerinden birisidir. Dizi ”Sineklerin Tanrısı” isimli kitaptan esinlenerek yapılmıştır. New England adı verilen kasabadaki gençlerin hikayesini konu edilmektedir. Dizide bir grup genç kendi yaşadıkları kasabaya benzer başka bir kasabaya gizemli bir şekilde gönderilirler. Fakat bu kasabada gençlerin aileleri yoktur. 

%3

Bu dizide ikiye bölünmüş bir dünya vardır. Bir taraf, modern bir dünyada zengin bir yaşam süren kişilerin olduğu taraftır. Diğer bölüm ise ekonomik açıdan sefalet, yoksulluk içerisinde bulunan ve hayatta kalmaya çalışan kişilerin olduğu taraftır. Sefalet ve zorlu hayat şartları içerisinde yaşayan kişilere, dünyanın öbür tarafına geçmek için bir şans verilir. Fakat bu şans su elde etmek oldukça zordur. Bu şansı elde edecek olan kişilerin sadece yüzde üçü sefaletten kurtulacaktır.

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.