Neler yeni
TeknoMetot - Forum

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Mac'inize macOS 12 Monterey güncellemesi ile gelecek olan en büyük özellikler!

blackonder

Administrator
Yönetici
Apple bildiğiniz üzere WWDC 2021 etkinliğinde macOS 12 Monterey'i de duyurdu. Mac için yeni işletim sistemi, evrensel kontrol kullanarak iPad ve Mac'inizi tek bir cihaz gibi kullanma, görüntülü arama bağlantılarını paylaşma gibi FaceTime iyileştirmeleri, SharePlay ve daha fazlasını içeren birçok yeni özellik getiriyor. Günlük kullanımda bizim için büyük fark yaratan 8 özellik listeledik.

Evrensel kontrol
1662999252631.png

Artık iPad ve Mac'inizi tek bir cihaz gibi kullanabilirsiniz. Mac'iniz, iPad'inizin etrafta olduğunu "bilir". Her iki cihaz da yakınınızdayken, her iki cihazı da sınır tanımadan kullanabilirsiniz. Fare imlecini her iki cihaz arasında paylaşabilir, fotoğrafları iPad'den Mac'e sürükleyip bırakabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

FaceTime iyileştirmeleri
1662999264477.png

Tıpkı iOS 15'te olduğu gibi macOS Monterey de yeni FaceTime geliştirmeleri ile birlikte geliyor. Görüntülü arama deneyimini daha iyi bir hale getirmek için FaceTime'da, arka planı bulanıklaştıracak bir portre modu yer alıyor. Artık FaceTime aramalarınızın bağlantılarını Android ve Windows kullanıcılarıyla da paylaşabilirsiniz; onlar web aracılığıyla FaceTime görüşmesine katılabilirler. FaceTime aramalarında gürültü olmaması için mikrofonu sesinize odaklayan yeni bir FaceTime özelliği de mevcut.

Sekme grupları ile yeniden tasarlanan Safari
1662999277819.png

Apple, macOS Monterey güncellemesi ile yeniden tasarlanan yeni Safari'yi de duyurdu. Yeni Safari tasarımının yeni bir sekme düzeni var. Ayrıca sol taraftaki çubukta, daha sonra okumak için web siteleri ekleyebileceğiniz, web sitelerini kaydedebileceğiniz ve bunlardan daha fazlasını yapabileceğiniz sekme grubu adlı yeni bir koleksiyon bölümü de bulunmakta.

Mac için kısayollar
macOS Monterey, Kısayolları ilk kez Mac'e getiriyor. Apple, Kısayolların sonunda Mac'teki Automator uygulamalarının yerini alacağını ve Automator dosyalarını Mac'e ilk günden itibaren aktarmaya başlayabileceğinizi söylüyor. Mac için Kısayollar, Mac için yepyeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açar.

SharePlay
SharePlay , FaceTime'ın bir alt kategorisine girebilir, ancak kendi başına bahsetmeyi garanti edecek kadar çok muhteşem bir özellik. SharePlay sayesinde artık FaceTime görüşmesi esnasında başkalarıyla dizi/film izleyebilir, oyun oynayabilir, müzik dinleyebilirsiniz. En yakın dostlarınızla en sevdiğiniz diziyi izlemenin yanı sıra, ailenizin bilgisayar sorunlarını gidermenin kolay bir yolu olarak ekranınızı da paylaşabilirsiniz.

Mac'inizi sıfırlayın
1662999297988.png

Mac'inizi sıfırlama işlemi her zaman iPhone veya iPad'den çok daha zahmetli ve karmaşık olmuştur. Disk Yardımcı Programına gitmeniz, sürücüyü biçimlendirmeniz ardından macOS'i yeniden yüklemeniz gerekiyordu. macOS Monterey ile, Sistem Tercihleri'ne ve ardından menü çubuğuna giderek "Tüm İçeriği ve Ayarları Sil" yazan yere tıklayarak bir adımda artık Mac'inizi sıfırlayabilirsiniz. Bu seçenek aynen belirtildiği gibi olur - Mac'inizdeki her şeyi silecek ve fabrika ayarlarına geri döndürecek.

Düşük güç modu
Apple, düşük güç modunu bu yıl hem iPad'e hem de Mac'e getiriyor. Şu anlık, düşük güç modu Kontrol Merkezi'nde yok, ancak pile sağ tıklayıp pil tercihlerine giderseniz, orada bulabilirsiniz.

Pencere yönetimi
macOS Monterey'den önce, bir uygulamayı tam ekranda açtığınızda menü çubuğu her zaman gizlenirdi. Bu, orada bulunan tarih, zaman ve diğer yararlı bilgileri gizliyordu. macOS Monterey ile Apple, bu otomatik gizlemeyi kapatmanıza izin verir.
 
Üst