Neler yeni
TeknoMetot - Forum

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

iOS 15.4 beta 1 güncellemesi yayınlandı! İşte gelen yenilikler; maske ile Face ID kullanımı, yeni emojiler, evrensel kontrol ve daha fazlası

blackonder

Administrator
Yönetici
iOS 15.3'ü final sürümü yayınladıktan sadece bir gün sonra Apple, geliştiricilere ve beta tester'lara iOS 15.4'ün ilk beta sürümünü yayınladı.

iOS 15.3 yalnızca bazı önemli güvenlik düzeltme eklerini içeriyordu. iOS 15.4, bugüne kadar iOS 15'e yaptığımız en büyük güncelleme; Evrensel Kontrol, maske ile Face ID kullanımı, yeni emojiler ve çok daha fazlasını getiriyor.

Maske ile Face ID kullanımı
1663003142109.png

iOS 15.4 ile artık yüzünüzde bir maske ile birlikte iPhone'unuzun kilidini açabileceksiniz. Apple, maskesiz Face ID kullanımının daha güvenli bir seçenek olduğu konusunda uyarıyor, ancak maske ile Face ID kullanımı artık mevcut.

Maske ile Face ID kullanımı , iOS 15.4'e güncelleme yapıldıktan sonra etkinleştirilebilir. Bu özellik, kimlik doğrulama amacıyla gözlerinizin etrafındaki alanı kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Bu özellik ayrıca gözlük kullanıyorsanız gözlükler ile de çalışır, ancak güneş gözlükleriyle uyumlu değildir.

Üzücü bir haber ise maske ile Face ID kullanımı, iPhone 12 veya daha yeni modeller ile sınırlı görünüyor.

Evrensel kontrol
iPadOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3, aynı iCloud hesabınızda oturum açmış olan iPad'leri ve Mac'leri kontrol etmek için tek bir imleç ve klavye kullanmanıza imkan tanıyan, Evrensel kontrol özelliğini etkinleştirir.
1663003161126.png

Evrensel Kontrol'ün kullanımı çok kolay. Bu özellik, cihazınızı iPadOS 15.4 ve ‌macOS Monterey‌ 12.3'e yükselttiğinizde varsayılan olarak etkinleştirilir. Örneğin, bir MacBook'unuz ve bir iPad'iniz varsa, MacBook'un izleme dörtgeni ve klavyesi doğrudan ‌iPad‌'in ekranında da kullanılabilir.

‌iPad‌ ve Mac'te Evrensel Kontrol için yeni ayarlar var. iPad‌ üzerinde bunu açma veya kapatma seçeneği Handoff & Airplay altında listelenmiştir.

Yeni emojiler
1663003173920.png

Apple çıkan beta sürümünde, 37 emoji ve 75 cilt tonu ilavesi ekleyerek Emoji 14 desteği sunuyor.

Klavye parlaklığı
iPadOS 15.4'te, arkadan aydınlatmalı bağlı bir klavyenin parlaklığını ayarlamanıza olanak sağlayan Kontrol Merkezi'ne eklenebilecek yeni bir klavye parlaklığı seçeneği var.
1663003188026.png

Örneğin, Apple'ın Magic klavyesinde bu özellik çalışıyor, ancak Ayarlar > Kontrol Merkezi'ne giderek ve Klavye Parlaklığı'nın yanındaki "+" düğmesine dokunarak Kontrol Merkezi'ne eklenmesi gerekir.

iCloud anahtar zinciri notları
1663003198359.png

‌iCloud‌ Anahtar Zinciri kullanıcıları artık herhangi bir şifre girişine şifrenin ne için eklendiğini hatırlatan not ekleyebilir.

Sağlık uygulamasında aşı kayıtları
Sağlık ve Cüzdan uygulamalarına AB Dijital COVID Sertifikası formatında aşı kayıtları artık eklenebiliyor.

Face ID veya Touch ID ile bir web sitesinde oturum açma
Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta'larının, kullanıcıların kaydedilmiş bir parolaya sahip bir iPhone kullanarak Mac ve iPad'de parola uyumlu web sitelerine ve uygulamalara giriş yapmalarını sağlayan yeni bir parola özelliği eklediğini söylüyor. Bu, Face ID veya Touch ID üzerinden kimlik doğrulamasına izin veren web sitelerinde, parola girmek yerine bir iPhone ile kimlik doğrulaması yapabileceğiniz anlamına gelir.
 
Üst