Neler yeni
TeknoMetot - Forum

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

2023'te çıkması beklenen iPhone 15 serisi ile gelmesi beklenen 10 önemli özellik!

blackonder

Administrator
Yönetici
Apple, kısa süre önce iPhone 14 ve iPhone 14 ve 14 Pro modellerini piyasaya sürdü, ancak şimdiden yeni iPhone 15 modelleri hakkında söylentiler ortaya çıkmaya başladı.

Bu yazımızda, gelecek yıl çıkacak olan iPhone 15 modelleri hakkında çıkan söylentileri derledik.

1. USB-C bağlantı noktasına geçiş
1668286631704.png

2023 yılında Apple'ın USB-C'ye bağlantı noktasına geçişiyle ‌iPhone‌ için lightning bağlantı noktasının kullanımının sonuna gelmesi bekleniyor. Bu, Mac'inizi, iPad'inizi ve "iPhone"unuzu aynı konektörle şarj edebileceğiniz anlamına geliyor.

Apple hayatınızı kolaylaştırmak için USB-C'ye geçiş yapmıyor, Avrupa Birliği talep ettiği için bu değişikliği yapıyor. Avrupa'da satılan iPhone'ların 2024 yılına kadar USB-C bağlantı noktalarına sahip olması gerekiyor, bu nedenle Apple'ın ya dünya çapında bir tasarım değişikliği yapması ya da Avrupa için özel iPhone'lar üretmesi gerekiyor.

Buna ek olarak Apple, yerel düzenlemelere uyacağını onayladı. Söylentiler, Apple'ın değişikliği 2023 yılında yapacağını gösteriyor.

2. Katı hal ses ve güç düğmeleri

Apple analisti olan Ming-Chi Kuo kısa bir süre önce Apple'ın iPhone 15 modellerinde fiziksel düğmeler yerine katı hal ses düzeyi ve güç düğmelerini kullanacağını söyledi; bu düğmeler, iPhone 7 ile birlikte gelen Home düğmesine benzer olacak. Katı hal düğmelerinin kullanılması muhtemelen cihazın su alması halinde bir miktar daha koruma sağlayacak.

3. Tüm modeller için Dinamik Ada
1668286659275.png

Apple, iPhone 14 Pro modelleri için Dinamik Ada'yı tanıttı, diğer ‌iPhone 14‌ modellerinde ise çentik kullanmaya devam etti. ‌iPhone 15‌ ile tüm serinin ‌Dinamik Ada‌'yı kullanması bekleniyor.

4. Aynı ekran boyutları

Henüz ‌iPhone 15‌ serisi için kayda değer tasarım değişiklikleri hakkında söylentiler duymadık, bu yüzden aynı boyutlarla geleceği ön görülüyor.

5. Touch ID geri gelmeyecek

Apple'ın ekran altı bir teknoloji kullanarak Touch ID'yi amiral gemisi iPhone'larına geri getirmeyi düşündüğüne dair söylentiler olsa da, iPhone 15 modellerinin Touch ID kullanması beklenmiyor ve bu nedenle Face ID kullanımı devam edecek.

Buna ek olarak Apple, ekran altı bir Face ID teknolojisi üzerinde çalışıyor, ancak 2025'e kadar hazır olmayacağı belirtiliyor.

6. Periskop lens teknolojisi kullanımı
1668286677147.png

Apple'ın periskop lens teknolojisi üzerindeki çalışmalarını yıllardır duyuyoruz ve 2023, tanıtıldığı yıl olabilir. Halihazırda bazı Android telefon üreticileri tarafından kullanılan periskop lensler, standart bir telefoto lens ile mevcut olan zoom aralığını aşan optik zoom özelliklerine sahip.

Bir periskop lens ile Apple, mevcut ‌iPhone 14 Pro‌ modellerinde 3x'ten 5x hatta 10x optik yakınlaştırma sunabilir.

Apple rakibi Samsung, 4x ila 10x optik yakınlaştırma ve 100x'e kadar dijital yakınlaştırma sağlayan periskop lens teknolojisini kullanan akıllı telefonlarla görücüye çıkmıştı.

7. İsim değişikliği

Mark Gurman
, Apple'ın ‌iPhone 15‌'in "Pro Max" versiyonunu yeni bir takı olan "Ultra" ismiyle değiştirebileceğini söyledi. Bu Apple'a, periskop lens teknolojisi gibi belirli özellikleri en üst düzey "iPhone" ile sınırlamak için bir bahane verebilir. Bun doğrulayacak bir şekilde Apple analisti ‌Ming-Chi Kuo'da‌, periskop lensin en büyük iPhone ile sınırlı olabileceğini söyledi.

8. 3-Nanometre üretim sürecine sahip A17 çip
1668286740067.png

‌iPhone 15‌ Pro modelleri, TSMC tarafından üretilen 3 nanometre çipe sahip ilk modeller olabilir. 3nm çip teknolojisinin işleme performansını yüzde 10 ila 15 oranında artırması ve güç tüketimini yüzde 30'a kadar azaltması bekleniyor. Apple 3nm A17 çip kullanırsa, A16'ya göre ciddi bir şekilde gelişme olacaktır. Bu yılki olduğu gibi bu çiplerin yine sadece Pro modellerinde kullanılması beklenip, A16 çiplerinin ise düz modellerde kullanılması bekleniyor.

9. RAM miktarında artış

‌iPhone 15‌ Pro
modellerinde, periskop lens teknolojisi gibi yeni özelliklerin kullanımı nedeniyle RAM miktarı 6GB'tan 8GB RAM'e çıkabilir.

10. Qualcomm modem çipleri

Apple, 5G destekli iPhone'ların çıkmasından bu yana yaptığı gibi, iPhone 15 serisi için de Qualcomm 5G modem yongalarını kullanacak. Apple'ın 2023'te kendi modem çiplerini kullanabileceğini öne süren söylentiler vardı, ancak bu teknoloji henüz hazır değil.
 
Son düzenleme:
Üst