iPhone / iPad / MacTeknoloji Haberleri

iPhone 14 Pro serisi hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey

Her sonbaharda Apple yeni iPhone modellerini tanıtıyor ve 2022’de de aynı aylarda tanıtılacağı ön görülüyor. 6.1 ve 6.7 inç boyutlarında dört yeni iPhone bekliyoruz. Bu iPhone’lardan ikisi iPhone 14 ve iPhone 14 Max olarak adlandırılan daha uygun fiyatlı modeller olacak, diğer ikisi ise iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olarak adlandırılan üst düzey “Pro” modeller olacak. İşte şu ana kadar iPhone 14 Pro serisinde bildiklerimiz…

Tasarım

iPhone 13’ün tantılmasından hemen önce Jon Prosser, iPhone 14 Pro için bazı büyük değişiklikler ortaya çıkaran bir dizi render ortaya çıkardı.

iPhone 13 serisinden görülen düz kenarlar korunuyor ancak kamera modülü, Galaxy S22 Ultra’da gördüğümüz gibi, kamera çıkıntısı olmadan geleceği söyleniyor.

Çıkan görüntülerde, cihazda iPhone 4’e benzer ses düğmeleri gözüküyor. Ayrıca, teorik olarak iPhone 14 Pro’yu daha güçlü ve potansiyel olarak daha hafif hale getirecek titanyum bir yapıdan söz ediliyor.

iPhone 14 serisinde bağlantı noktası olmayan bir tasarıma dair söylentilere rağmen, bağlantı noktalarına sahip olmasını bekliyoruz. Sonuç olarak, Apple’ın iPhone 14 serisi ile nihayet USB-C bağlantı noktasını kullancağına dair söylentiler var; bu, Apple cihazlarının çoğunun zaten USB-C bağlantısına sahip olması nedeniyle mantıklı olacaktır.

Ekran

iPhone 13 Pro’nun sunduğu en büyük yükseltmelerden biri 120 Hz dinamik yenileme hızı ekranıydı. LTPO panelinin kullanılması sayesinde, ekran yenileme hızı gerektiğinde 10Hz’den 120Hz’e kadar çıkabiliyordu.

Şu anki söylentilere göre iPhone 13 Pro ile bunun değişmesini beklemiyoruz. Ancak, OnePlus 10 Pro’da görüldüğü gibi, güç verimliliğini artırabilecek yeni nesil bir LTPO paneli cihazlarda kullanılabilir.

Şimdiye kadarki söylentilere göre, eski nesil cihazlardaki iPhone 14 Pro 6.1 inçlik bir ekrana, iPhone 14 Pro Max ise 6.7 inçlik ekrana sahip olacak.

Apple’ın hem ön kamerayı hem de telefonun Face ID kilit açma özelliğinin çalışması için gereken sensörleri barındıracak hap şeklinde bir delik ile gelmesi bekleniyor.

Bu iPhone 14 Pro konsept tasarımında neye benzediğini aşağıda görebilirsiniz;

Kamera

Apple’ın iPhone 14 Pro modellerinde telefoto lense iyileştirmeler getirmesi bekleniyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın telefoto kamerayı 6 elemanlı bir lensten 7 elemanlı bir objektife yükselteceğini söyledi.

Kuo ayrıca, 2022 Pro iPhone modellerinin 48 megapiksel bir kameraya sahip olacağına inanıyor.

iPhone 14 Pro modellerindeki 48 megapiksellik kamera, muhtemelen pixel binning olarak bilinen bir işlemle 12 megapiksellik çekimler de yapabilecek. Pixel binning, gelişmiş düşük ışık hassasiyeti için kameranın görüntü sensöründeki birden çok küçük pikselden gelen verileri tek bir “süper piksel”de birleştirir.

İşlemci ve RAM

iPhone 14 serisini A16 Bionic yongası ile gelmesi bekleniyor. Bu çipin 4nm büyüklüğüne sahip olması bekleniyor. Ayrıca, Apple yapımı bir 5G modem de cihazlarda bulabilir.

iPhone 14 Pro’nun A15 Bionic’e kıyasla işlemci, grafik ve nöral işlem performansında belirgin bir artış sunması çok muhtemel.

Yakın bir tarihli sızıntıda, iPhone 14 Pro serisinin 8GB RAM ile geleceğini söyledi.

Ek özellikler

Apple, iPhone ve Apple Watch için 2022’de piyasaya sürülebilecek bir çarpışma algılama özelliği üzerinde çalışıyor. Yerçekimi kuvvetindeki ani bir artışı ölçerek meydana gelen araba kazalarını tespit etmek için ivmeölçer gibi sensörler kullanılacak. Bir araba kazası algılandığında, iPhone veya Apple Watch yardım için otomatik olarak acil servisleri arayacak.

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre iPhone 14 Pro modellerinin WiFi 6E bağlantısına sahip olması bekleniyor. Kuo, WiFi 6E’nin AR ve VR deneyimleri için gerekli olan yüksek hızlı kablosuz aktarımları sunacağını iddia ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.