iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

iPadOS 15 güncellemesi ile gelecek en iyi özellikler!

Apple iPadOS 15 ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için işletim sisteminin bazı önemli taraflarını yeniledi. Ana Ekranda widget desteği, Hızlı Not, gelişmiş çoklu görev deneyimi ve daha fazlası ile iPadOS 15, iPad deneyiminizi en üst düzeye çıkaracak.

Apple, yeni özellikler eklemenin yanı sıra, iPadOS’un gizliliğini daha da geliştirmek için de çalıştı. Buna ek olarak, iPad ve Mac’ler arasındaki entegrasyon da Universal Control ile daha da bütünleşiyor. iPadOS 15’in öne çıkan bir diğer özelliği ise, şu anda iPadOS 14 çalıştırabilen tüm iPad’ler ile uyumlu olması.

iPadOS 15’un bu yıl Eylül ayında final sürümünün çıkması planlanıyor. O zamana kadar bekleyemezseniz, iPadOS 15 beta sürümünü hemen şimdi iPad, iPad Air veya iPad Pro’nuza indirip yükleyebilirsiniz. Bu yıl iPad’inize gelecek en iyi iPadOS 15 özelliklerine bir göz atalım.

1. Ana ekrana widget ekleyebilme

Apple, iPadOS 15 ile iPadOS ana ekranını büyük ölçüde yeniliyor. iPadOS 15 çalıştıran iPad’inizin ana ekranına herhangi bir yere istediğiniz widget’ı yerleştirebileceksiniz.

2. Uygulama kitaplığı

Why iPadOS 15 means I'm switching to an M2 MacBook | TechRadar

iPhone’da bulunan uygulama kitaplığı da iPadOS 15 ile bütün iPad modellerine geliyor. Bu özellik, yüklü tüm uygulamalarınızı otomatik olarak farklı kategorilere ayırır. Tıpkı iPhone’da olduğu gibi, ana ekran sayfalarını gizleyebilecek ve tüm uygulama simgelerinizi Uygulama Kitaplığında tutabileceksiniz.

3. Evrensel kontrol

iPadOS 15’e yapılan en büyük yeniliklerden biri Evrensel Kontrol özelliğidir. iPad ve Mac arasında geçiş yapmak için tek bir klavye ve fare kullanmanıza izin vererek iPadOS ve macOS arasındaki entegrasyonu daha da ilerletir. Kurulum gerekmez ve iCloud hesabınızı kullanarak her iki cihazda da oturum açtığınızdan emin olmanız yeterlidir. Hatta fare imlecini Mac’inizin ekranının kenarından iPad’e veya tam tersine hareket ettirerek içeriği aygıtlar arasında sürükleyip bırakabilirsiniz.

4. Yeni çoklu görev menüsü

Uygulamaların üstünde görünen yeni bir çoklu görev menüsü var. Bir uygulamayı Bölünmüş Görünüm veya Slayt Üstü görünümünde hızlıca açmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, Bölünmüş Görünüm’deyken ana ekrana erişebilirsiniz, böylece istediğiniz uygulamayı kolayca açabilirsiniz.

5. Daha hızlı Siri

Siri, iPadOS 15’te daha hızlı ve daha güvenli hale geliyor. Apple, iPadOS 15 ile cihazda konuşma tanıma özelliğini sunuyor, bu nedenle Siri, aktif bir internet bağlantısı olmadan bazı yaygın istekleri yerine getirecek. Bu, yalnızca tüm deneyimi daha hızlı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda güvenli bir hale getirecek.

6. FaceTime geliştirmeleri

FaceTime, iPadOS 15 ile büyük bir revizyon alıyor. Bir FaceTime görüntülü görüşmesinde birden fazla arayanı görmeyi kolaylaştıran yeni bir ızgara görünümü ekleniyor. Ayrıca Apple’ın gelişmiş ses kalitesi sunması ile FaceTime görüntülü aramalarınızda arka planı bulanıklaştırabilirsiniz.

FaceTime ayrıca, FaceTime görüşmesi sırasında arkadaşlarınız veya ailenizle şarkı dinlemenize olanak tanıyan SharePlay için de destek alıyor. Ek olarak, web’de gezinirken bile iPad’inizin ekranını paylaşabileceksiniz.

7. Yeniden tasarlanan Safari

Apple, Safari’yi iPadOS 15’in bir parçası olarak yeniliyor. Yeni sekme çubuğu tasarımı, aynı anda daha fazla içerik görüntüleyebileceğiniz anlamına geliyor. iPad’de bulunan Safari de sekme grupları desteği alıyor, böylece bir grup sekmeyi kolayca gruplandırabilir ve gerekirse bunlara daha sonradan erişebilirsiniz. Sekme Grupları ayrıca cihazlar arasında senkronize edilebilir.

Safari, App Store’dan temin edilebilecek web uzantıları için de destek kazanıyor. Uzantıları kullanarak, iPad’deki tarama deneyiminizi daha da geliştirebileceksiniz. Buna ek olarak, web sayfalarını kolayca yenilemenize olanak sağlayan yeni yenilemek için aşağı çekme hareketi var.

8. iPad ve Mac uygulamaları oluşturun

iPadOS 15, iPad ve Mac uygulamalarını doğrudan iPad’inizde oluşturmanıza olanak tanır. Geliştiriciler, Xcode’u iPad’e getirmek isterken, Apple bir sonraki en iyi şeyi yapıyor. Şirket, Swift Playground kullanarak tamamen Swift’de iPad ve macOS uygulamaları oluşturmasına ve test etmesine izin verecek. Yeni başlayanlar için Swift Playground’da kodlama dersleri de olacak, böylelikle ilk iPad veya macOS uygulamanızı kolayca oluşturabilirsiniz.

9. Hızlı not

Apple, hızlı not özelliğini kullanarak iPadOS 15’te not almayı kolaylaştırıyor. Hangi uygulamada olursanız olun, ekranın kenarından kaydırarak hızlı notu açabilirsiniz.

10. Geliştirilmiş notlar uygulaması

Notlar uygulaması, daha iyi organizasyon için etiket desteğiyle büyük bir yeni yükseltme alıyor. Herhangi bir notu kolayca bulabilmek için etiket tarayıcısını kullanabilirsiniz. Ayrıca, aktivite görünümü size bir nottaki tüm son değişiklikler hakkında genel bir bakış sunacak.

11. Odak

Apple, kişisel ve iş hayatınız arasında bir denge kurmanıza yardımcı olabilmek için iPadOS 15’te Odak’ı piyasaya sürüyor. Bu, yaptığınız işe göre bildirimleri filtrelemenize yardımcı olacak. Böylece, işteyseniz Twitter, Mesajlar ve Telegram’dan gelen uygulama bildirimlerinin engellendiği bir odak profili oluşturabileceksiniz.

12. Sistem çapında çeviri

Apple, Çeviri uygulamasını iPadOS 15 ile iPhone’dan iPad’e getiriyor. Uygulama ayrıca, bir kişinin konuştuğu dili otomatik olarak algılayacak ve onu rahatça konuşabileceğiniz bir dile dönüştürecek yeni bir Otomatik Çeviri özelliği kazanıyor.

13. SharePlay

FaceTime’da bulunan SharePlay, paylaşım deneyimini bir sonraki seviyeye yükseltiyor. Kullanıcılar artık Apple Music ile birlikte şarkı dinlemek, eşzamanlı olarak bir TV dizisi, film izlemek veya ekranlarını paylaşmak dahil olmak üzere FaceTime’da arkadaşlarıyla bağlantı kurarken SharePlay ile deneyimlerini paylaşabilecek.

14. Canlı metin

Canlı Metin, bir fotoğraftaki metni tanımak ve kullanıcıların işlem yapmasına izin vermek için cihazda bulunan yapay zekayı kullanır. Ancak, şu anda canlı metin desteği yalnızca 7 dil ile sınırlı.

15. Yeni klavye kısayolları

Apple, iPadOS 15’in bir parçası olarak yeni klavye kısayollarını piyasaya sürüyor. Harici bir klavyeyle, artık uygulamaları doğrudan klavyeden Bölünmüş Görünüm ve Kaydırma’da çalıştırabileceksiniz.

16. Düşük güç modu

Apple, iPhone’un Düşük Güç Modunu iPadOS 15 ile iPad’e getiriyor. Bu özellik, uzun süredir iPhone’da olduğu gibi pil gücü azaldığında iPad’inizin pil ömrünü uzatmanıza olanak sağlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.