iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

iOS 16 güncellemesinde bulunan bilmeye değer gizli özellikler!

Apple, WWDC sırasında iPhone için birçok iOS 16 özelliği duyurdu. Takip ediyorsanız, muhtemelen kilit ekranı özelleştirmesi, yenilenen bildirim sistemi ve mesajları düzenleme özellikleri hakkında her şeyi biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, Apple’ın bahsetmediği birçok gizli özellik de var. İşte o gizli özellikler;

1. Yatay modda FaceID desteği

iOS 16’da Face ID yatay modda çalışır. Bu küçük bir yenilik, ancak artık telefonunuzu ileri geri döndürmek zorunda kalmayacaksınız — iPhone’unuzun kilidini gün boyu açarken can sıkıcı olan bir şeydi. iPhone 12 ve üzeri desteklemektedir.

2. İstediğiniz fotoğrafları yalnızca siz görün

Bazı fotoğraflar yalnızca size özeldir ve Apple sizinle tamamen aynı fikirdedir. Gizli ve Son Silinenler klasörleriniz artık varsayılan olarak kilitlidir ve Face ID, Touch ID veya parolanızla açılabilir.

3. Dokunsal yazma

iPhone klavyesinde yazarken alınan sesli ipuçları güzel, ancak iOS 16, yazı yazarken daha dokunsal ve sezgili hissettirmek için dokunsal geri bildirim sağlar.

4. Siri’ye gelen görüşmeyi sonlandırabilme komutu

iOS 16, Siri’ye “Hey Siri, telefonu kapat” sesli komutuyla telefon görüşmelerinizi sonlandırabilme özelliğini getirdi.

5. Hızlı güvenlik yamaları

Apple, güvenlik açıklarını gidermek için düzenli iOS güncellemelerini beklemek zorunda kalmamak için güvenlik güncellemelerini yazılım güncellemelerinden ayırıyor. iOS 16’da bu güvenlik güncellemeleri otomatik olarak uygulanacaktır, ancak bunu devre dışı bırakma seçeneği var.

6. iMessage uygulamasında mesajları geri alabilme özelliği

iOS 16, mesajları geri alma özelliğine sahip, ancak görünüşe göre, metni düzenlemek veya silmek için 15 dakikalık bir süremiz var.

7. Yinelenen fotoğraflara elveda

Korkunç fotoğraf yönetimi alışkanlıklarına sahip olanlarımız için iOS 16’nın kolay bir çözümü var. Fotoğraflar uygulaması çoğaltılmış fotoğrafları tanımlayacak ve kitaplığınızı birazda olsa temizlemek için daha düşük çözünürlüklü sürümü otomatik olarak silecek.

8. Görsel arama ile objeleri sürükle ve bırak

iOS 16’daki güncellenmiş Görsel Arama özelliği, nesneleri bir görüntünün arka planından basit bir uzun basma eylemiyle ayırabilir. Örneğin, bir resimden bir nesneyi alıp Mesajlar uygulamasına çıkartma olarak bırakmak için kullanabilirsiniz. Makine öğrenimi sayesinde artık istediğiniz çıkartmayı elde etmek için üçüncü taraf uygulamaları kullanarak zaman harcamanıza gerek yok. Yalnızca A12 Bionic çip veya daha yenisine sahip iPhone’larda çalışır.

9. Spotlight araması sayfa noktalarını devraldı

iOS 16 güncellemesi, Ana Ekranınızdaki dock’un üstündeki sayfa noktalarını yeni bir Spotlight Arama kutucuğuyla değiştirir. Sayfa noktaları gibi, diğer Ana Ekran sayfalarınızda hızlıca gezinmek için Arama balonunda sola veya sağa kaydırabilirsiniz. Eski sayfa noktalarını geri istiyorsanız ve Spotlight Arama aracını aşağı kaydırmayı veya Back Tap’ı kullanmayı tercih ediyorsanız, noktaları geri getirebilirsiniz.

10. Apple duvar kağıtları için okunabilirlik bulanıklığı var

Ana Ekranınızın arka planı için Apple’ın duvar kağıtlarından birini kullanırken, duvar kağıdı düzenleyicisinde “Okunabilirlik Bulanıklığı” adlı bir seçenek görürsünüz. Varsayılan olarak kapalıdır, ancak açtığınızda, Ana Ekran sayfalarınızdaki uygulamalara, klasörlere, widget’lara ve diğer içeriğe daha fazla odaklanmak için duvar kağıdı bulanıklaşır.

11. iPhone’unuz artık Nintendo Switch kontrol cihazlarını destekliyor

iOS 16 ile Apple, iPhone’a Switch denetleyici desteği getiriyor. Ve evet, buna hem Pro Controller hem de Joy-Cons dahil.

12. Kişileri kolayca sil

iOS 15’te bir kişiyi silmek için açmanız, “Düzenle” ye dokunmanız ve ardından “Kişiyi Sil” i bulmak için aşağı kaydırmanız gerekir.” Bunu kaldırmak istediğiniz her kişi için yapmak sıkıcı bir kabus. Neyse ki, iOS 16 güncellemesi ile kişileri silmek için yeni bir alt menü seçeneği var. Sadece kişiye basılı tutun ve silin.

13. “Sinyal Yok” yerine SOS göreceksiniz

Bu değişiklik küçük bir değişiklik, ancak görünüşe göre, sinyal barınız olmadığında veya hattınız takılı değilken artık ekranınızın üst kısmında “SOS” ifadesini göreceksiniz.

14. Şifrelerin sonu yakın

Apple, FIDO ittifakı tarafından detaylandırılan parolasız kimlik doğrulama standardını desteklemek için Google ve Microsoft’a katıldı.

Fikir, parola kullanmak yerine, favori web servislerinize giriş yapmak için iPhone’unuzun Touch ID veya Face ID gibi daha modern tanımlama özelliklerini kullanmanızdır.

15. iPhone’lar daha iyi Airpods sesi için kulaklarınızı tarar

Apple ön kameraları yakında biraz daha sıradışı bir amaç için kullanılacak – kulaklarınızı taramak için. Böylece, elbette “daha hassas ve sürükleyici bir dinleme deneyimi” için Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses oluşturabilirler.

Tarama, Apple’ın gerçek derinlik kamerası tarafından yapılacaktır; bu özellikten yararlanmak için bir iPhone X veya daha yenisine ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Apple, hangi kulaklıkların 3D efektini destekleyeceğini henüz belirtmedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.