Jailbreak

iOS 15’in jailbreak topluluğundan ilham aldığı 13 özellik

iOS 15 ve iPadOS 15 ile birlikte gelen pek çok yeni özellik var. Ancak, gelen tüm özellikler yeni değil, Apple’ın bazı iOS 15 özelliklerini popüler tweak’lerden ilham aldığı açıkça görülüyor. Aşağıda, iOS 15’in işlevselliğini çoğalttığı bu tür popüler tweak’lere bir göz atalım.

1. Yeniden tasarlanan bildirimler

Yeniden tasarlanan bildirim deneyimi, bildiğiniz üzere iOS 15’in en önemli özelliklerinden biri. Ancak jailbreak topluluğu, jailbreak’li iPhone’larda bildirim deneyimine yeni bir soluk getirme konusunda Apple’ın daha çok önündeydi. Jailbreak yapılmış iPhone’larda bildirimleri büyük ölçüde iyileştiren Velvet ve Quart gibi jailbreak tweak’leri mevcut. Ayrıca, Enchant adlı tweak, Apple’ın uygulamasına aşırı benzeyen jailbreak yapılmış iPhone’daki bildirimleri yeniden tasarlıyor.

2. iPad’in ana ekranınına widget’lar ekleyebilme

iPadOS 15 ile birlikte Apple, iPad’inizin ana ekranında bulunan herhangi bir yere widget yerleştirmenize olanak sağlayacak. Bununla birlikte, Anywhere Widgets for iPad adlı tweak, birkaç aydır iPadOS kullanıcılarına aynı işlevselliği sunuyor.

3. Odak modu

Odak Modu, iOS 15’in bir diğer önemli özelliklerinden biri. İlk olarak 2019’da piyasaya sürülen PureFocus adlı tweak, iOS 15’teki odak modu ile benzer işlevsellik sunuyor.

4. Uygulama kitaplığı

Uygulama Kitaplığı da iPadOS 15 ile iPad’e geliyor. Bu özellik ilk olarak geçen yıl iOS 14 ile iPhone’da kullanıma sunuldu. Ancak jailbreak’li iPad kullanıcıları, App Library Enabler adlı tweak ile bu özelliği kullanabiliyordu.

5. iPad’de Düşük Güç Modu

iPhone’lar yıllardır düşük güç moduna sahiptir. Apple, iPadOS 15 ile nihayet aynı düşük güç modunu iPad’lere getiriyor. Buna karşıt olarak, LPMPad adlı tweak’ın Apple’dan daha önce iPad’e düşük güç modunu getirdiğini bilirsiniz.

6. Safari’de yenilemek için çekin

Apple, iOS 15 ile birlikte Safari’ye sayfa yenilemek için aşağı çekme hareketi ekledi. Ancak, Pull to Refresh adlı tweak aynı hareketi 2010 yılında jailbreak’li iPhone’lara ekledi.

7. Safari’de yeni ızgara sayfası tasarımı

Apple, iOS 15’te Safari için yeni bir ızgara düzeni sunuyor. Izgara düzeni, Safari’deki tüm açık sekmelerinizi bir bakışta görmenizi kolaylaştıracak. Ancak, GridTab adlı tweak, on yıldır aynı işlevselliği sunuyor.

8. Metin düzenleme için büyüteç

Apple, iOS 14’te metin alanları için büyüteci kaldırdı. Büyüteç, metin seçimine ve imleci tam olarak istediği yere yerleştirmeye yardımcı oluyordu. iOS 15 ile şirket, muhtemelen hatasını fark ettikten sonra büyüteci tekrar geri getiriyor. Ancak, iOS 14 ve iPadOS 14 çalıştıran iPhone’larda ve iPad’lerde büyüteç camını geri getiren Loupe adlı tweak ile jailbreak topluluğu zamanının ötesindeydi.

9. Hızlı not

Hızlı not, iPadOS 15’te bulunan yeni bir özellik. Bu özellik, iPad sahiplerinin yalnızca ekranın köşelerinden birinden yukarı kaydırarak işletim sisteminin herhangi bir yerinden hızlı not almaya başlamalarına olanak tanır. Libellum ve Notepad gibi tweak’ler, bir yıldan fazla bir süredir jailbreak yapılmış iPad’lerde benzer işlevler sunuyor.

10. Spotlight’ta bir bakışta web içeriği

iOS 15 ile Spotlight artık çok daha fazla web odaklı arama sonuçları sunuyor. Doğrudan Spotlight arayüzünden ayrıntılı web sonuçlarına göz atmak yeni bir fikir değil, ancak konsept ilk olarak 2012’de WebSpot adlı bir tweak ile ortaya çıktı.

11. Aksesuar uyarıları

iOS 15’in bir başka ilginç yeni özelliği ise, AirPods gibi bir aksesuarı geride bıraktığınızda işletim sisteminin artık sizi bilgilendirebilmesidir. En son jailbreak yapanlar, neredeyse aynı işlevselliği sunan Proximitus adlı tweak’i hatırlayacaktır.

12. Tekerlek tabanlı tarih seçici

iOS ve iPadOS 14, klasik tekerlek tabanlı tarih seçiciyi (sağda), Apple’ın kullanıcı tabanıyla pek iyi uyuşmayan satır içi tarih seçiciyle (solda) değiştirmişti. Apple’ın bu yeniliği iOS 15’te geri çektiği görünüyor, ancak iOS 14 için Date Picker – Wheels adlı bir tweak’in bunu zaten yaptığını belirtmekte fayda var.

13. Mesajlaşma bildirimini önceliklendirme

iOS 15’teki yeni bildirim sistemi, çeşitli mesajlaşma uygulamalarından size gönderilen bildirimlere öncelik vermeye çalışır. Bunu yaparken, daha az önemli bildirimleri bir tür bildirim özetine bırakır. Contacy adlı tweak, çok farklı bir şekilde de olsa benzer işi yapan bir tweak’tir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.