iOS / iPadOS / MacOS

iOS 15 ile iPhone’unuza gelecek olan en büyük özellikler!

Apple, WWDC 2021’de iOS 15’i duyurdu. iOS işletim sisteminin yeni nesli, temel uygulamaları, gizliliği, güvenliği, Siri asistanını, bildirimleri iyileştirmeyi amaçlıyor ve Odak modu, iCloud+, SharePlay gibi yeni eklemelerle birlikte geliyor.

Bu yazımızda iOS 15 ile gelecek en büyük özelliklerinin listesini detaylı bir şekilde ele aldık. Başlayalım.

1.Bildirim Merkezi

Bildirim arayüzü yeniden tasarlandı

iOS 15 ile bildirim arayüzü yeniden tasarlandı. Keskin bir şekilde yuvarlatılmış köşeler, büyük bir uygulama simgesi önizlemesi ve bildirim merkezinde bir kişiden mesaj ya da arama aldıysanız kişinin varsa profil resmi de gözükecek şekilde bir arayüz yenilemesi alıyor.

Bildirim özeti

Bildirim Özeti, belirli bir zamanda kritik olmayan bildirimleri toplar. Kullanıcı alışkanlıklarından öğrenir ve kullanıcının uygulamalarla etkileşimlerine dayalı olarak bildirimleri önceliklendirmek ve iletmek için Apple’ın kendi makine öğrenimi algoritmalarını kullanır ve bir bildirim özeti şeklinde sunar.

Önemli olana odaklanın

Apple Announces iOS 15 and iPadOS 15 With New Notifications, Widgets on iPad's Home Screen, More

Apple, odak modu ile rahatsız etmeyin deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu özellik, bir kullanıcının neye odaklanmak istediğine göre dikkat dağıtıcı unsurları azaltır ve bildirimleri filtreler.

Özel odak profilleri

Apple varsayılan olarak, bir Sürüş, Uyku, Kişisel ve İş Odağı profili sunar. Odak modunda belirli uygulamalar, widget’lar ve ana ekran düzeniyle özel bir Odak profili de oluşturabilirsiniz.

2.Safari

Safari tarayıcısında yeni sekme değiştirici

Safari, yeni sekme düzenlemeleriyle yenileniyor. Birden fazla sekme açtığınızda, açılan sekmeler arasında gezinmek için altta küçük bir sekme değiştirici önizlemesi göreceksiniz.

Safari’de yeni çoklu sekme menüsü

Safari, artık açık sekmeler arasında hızlıca geçiş yapabilmek için yeni bir ızgara stili çoklu görev görünümüyle birlikte geliyor. Kart tarzı bir arayüz ve öncekinden daha iyi görünüyor.

Safari’de uzantı desteği

Nihayet uzantı desteği bu yıl iOS 15 güncellemesi ile Safari’ye geliyor. Bu yenilik, diğer Chromium tarayıcılarına göre Safari için uzantı geliştirmeyi hızlandıracaktır.

Safari’de özelleştirilebilir başlangıç ​​sayfası

Safari’de beğeninize göre özelleştirebileceğiniz hatta kendi fotoğraflarınızı seçebileceğiniz yeni bir giriş ekranı da var.

Safari’de sayfa yenilemek için üste çekin

Adından da anlaşılacağı gibi, Safari tarayıcısı artık mevcut web sayfasını yenilemek için çekme özelliğini getiriyor. Web sayfasını yeniden yüklemek için artık o küçük yenileme düğmesini bulmanıza gerek yok.

Safari’de grup sekmeleri

Bu özellik, Microsoft Edge koleksiyonlarına benzer. Sekmeleri gruplayabilir ve daha sonra okuyabilirsiniz. Araştırma sırasında inanılmaz derecede faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Safari’ye benzer uygulama gizlilik raporu

Safari tarayıcısındaki Gizlilik Raporuna benzer şekilde, Apple artık Ayarlar uygulamasında özel bir Uygulama Gizlilik Raporu sunuyor. Bu rapor, uygulamaların, son yedi gün içinde konuma, fotoğraflara, kameraya, mikrofona verilen erişimi nasıl kullandığına dair bir genel bakış sunar.

3.FaceTime

Android ve Windows için FaceTime

Android ile Windows kullanıcıları nihayet web üzerinden FaceTime desteği alıyor. FaceTime bağlantısına dokunduğunuzda, toplantıya katılmak için web tarayıcısında görüşmenizi gerçekleştireceksiniz.

FaceTime’da bağlantı oluşturun

Zoom ve Google Meet’in liderliğini takip eden Apple, artık kullanıcıların FaceTime uygulamasında görüntülü toplantı bağlantısı oluşturmasına izin veriyor. Yani bu bağlantıyı Mesajlar, WhatsApp veya E-posta üzerinden paylaşabilir ve görüşmenizi yapabilirsiniz.

FaceTime görüntülü aramalarında portre modu

Bu, Zoom ve Microsoft Teams’deki bulanık arka plana benzer. FaceTime aramaları sırasında Portre modunu etkinleştirerek arka planı gizleyebilirsiniz.

FaceTime’da arka plan gürültüsünü engelleme

Apple, FaceTime görüntülü/sesli aramalarda istenmeyen arka plan gürültüsünü engellemek için makine Öğrenimini kullanacak. Üstelik yalnızca FaceTime aramalarıyla sınırlı olmayacak. Apple, WhatsApp, Skype ve Telegram gibi üçüncü taraf uygulamaların kesintisiz sesli aramalar içinde bu teknolojiyi kullanmasına izin verecek.

FaceTime’da uzamsal ses desteği

Apple, iOS 15’te FaceTime’a uzamsal ses desteği ekliyor. Yani, bir FaceTime aramasındaki sesler, kişinin ekranda bulunduğu yerden geliyormuş gibi duyulacak.

FaceTime’da SharePlay

FaceTime’daki SharePlay, paylaşım deneyimini bir sonraki düzeye taşıyor. Görüşmedeki herkes aynı şarkıyı dinleyebilir, aynı filmi izleyebilir ve hatta aynı ekranı görebilir. Spotify’ın Grup Oturumuna benziyor ve Apple’ın bunu Apple TV uygulamasına da genişlettiğini görmekten son derece memnunuz.

Grup FaceTime aramalarında ızgara görünümü

Grup FaceTime aramaları artık iOS 15’te bir ızgara görünümüyle gelecek. Önizleme grup görünümüne kıyasla bakmak ve yönetmek daha kolay olacak.

4.iCloud

iCloud+

What Is Apple iCloud+?

Buradaki Plus markasıyla kafanız karışmasın. iCloud abonelik fiyatları söz konusu olduğunda hiçbir şey değişmedi. Ancak, iCloud aboneliğiyle yeni özellikler alıyorsunuz. iCloud artık kimliğinizi çevrimiçi izleyicilerden korumak için gizlilikle ilgili iki yeni iyileştirme alıyor. Bunlardan ilki, e-postanızı gizleyebilme ve geçici özel e-posta adresleri kullanabilme.

iCloud Private Relay ise, Apple’ın VPN uygulamalarının artan popülaritesine yanıtıdır. iCloud Private Relay, web’de gezinirken IP adresi, cihaz ayrıntıları ve daha fazlası gibi çevrimiçi kimliğinizi gizler. Ancak, düzenleyicilerin kısıtlamaları nedeniyle, Çin, Suudi Arabistan ve dünyadaki diğer seçilmiş ülkelerde çalışmayacak.

Geçici iCloud depolaması

Yeni bir aygıt aldığınızda, depolama alanınız az bile olsa verilerinizi yeni aygıtınıza taşımak için iCloud Yedekleme’yi kullanabilirsiniz. iCloud, size üç haftaya kadar ücretsiz olarak geçici bir yedeklemeyi tamamlamanız için ihtiyaç duyduğunuz kadar depolama alanı sağlayacak.

5.Canlı metin

Canlı metin, bir fotoğraftaki metni tanımak ve kullanıcıların işlem yapmasına olanak sağlamak için cihazdaki yapay zekayı kullanır. Örneğin, kullanıcılar el yazısıyla yazılmış bir aile tarifi resmini arayabilir veya arama seçeneğiyle bir mağazanın vitrininden bir telefon numarası alabilir. Ayrıca web sitesi adresini ziyaret edebilir veya kartvizit resminden doğrudan sahibine e-posta gönderebilirsiniz.

Şu anda Canlı Metin desteği yalnızca 7 dille sınırlıdır. Bu diller arasında şimdilik Türkçe bulunmamakta. Buna ek olarak bu özellik iPhone XS ve üzeri cihazları desteklemekte.

Canlı metin ile nesneleri tanımlama

Canlı Metin sanatı, kitapları, doğayı, evcil hayvanları, önemli noktaları ve daha fazlasını tanımlayabilir. Konsept, Google’ın Android’de Google Lens ile yaptıklarına benzer bir şekilde işliyor.

Diğer Yenilikler

Gelişmiş Spotlight araması

Spotlight artık fotoğrafları konuma, kişilere, sahnelere veya nesnelere göre aramak için yapay zekayı kullanıyor. Canlı Metin kullanarak fotoğraflardaki metin ve el yazısını da bulabilir. Buna ek olarak, Spotlight artık oyuncular, müzisyenler, TV şovları ve filmler için görsel arama ve yepyeni zengin sonuçlar sunuyor.

Yeni Apple Haritalar deneyimi

iOS 15’te bulunan yeni Apple Haritalar uygulaması, mahalleler, ticari bölgeler, yükseklik, binalar, yeni yol renkleri ve etiketleri ve özel olarak tasarlanmış önemli noktalar için şehirlerde daha fazla ayrıntı sunacak.

Yenilenmiş hava durumu uygulaması

Hava durumu uygulaması, iOS 15 güncellemesinde büyük bir arayüz değişikliği alıyor. Artık dışarıdaki mevcut hava koşullarını gösteren güncellenmiş grafikler ve animasyonlar da alıyorsunuz.

Daha fazla hava durumu ayrıntıları

The best new features in iOS 15 - Fuentitech

Hava Durumu uygulaması yalnızca sıcaklığı göstermekle sınırlı değil. Artık rüzgar hızlarını, nem seviyelerini, hava kalitesi haritasını, basıncı ve daha fazlasını ana ekranda düzgün bir widget tarzı arayüzde görüntüleyebilirsiniz.

Notlar uygulamasına etiket desteği

Apple Notes nihayet notları düzenlemek için çok ihtiyaç duyulan etiket desteğine kavuştu.

Sistem genelinde sürükle ve bırak desteği

Bu gerçekten harika. Uygulamadaki herhangi bir resme/videoya/resme uzun süre basabilir ve başka bir uygulamayı açıp oraya bırakabilirsiniz.

Yeni iPhone için hazırla

Sıfırla menüsü altında Yeni iPhone için Hazırla seçeneği var. Bu seçenek, cihazı yeni sahibine hazırlamak için iPhone’da ilgili değişiklikleri otomatik olarak yapar.

Ana ekran Düzenini sıfırlama

Varsayılan ana ekran düzeninde çok fazla değişiklik mi yaptınız? Artık tek dokunuşla hızlı bir şekilde sıfırlayabilirsiniz.

Yeni büyüteç uygulaması

iOS 15 şimdi yeni bir Büyüteç uygulaması ile geliyor. Adından da anlaşıldığı üzere öğeleri, metni yakınlaştırabilir ve birçok filtre kullanabilirsiniz.

Daha işlevsel Siri

Siri, çok ihtiyaç duyulan bir çevrimdışı moda kavuşuyor. Siri asistanı, alarm kurma, uygulamaları açma, hatırlatıcı ekleme vb. gibi temel görevleri internet bağlantısı olmadan gerçekleştirebilecek.

Fotoğraflar uygulamasında görüntü ayrıntıları

Bu çok gecikmiş bir özellikti. Apple nihayet kullanıcıların Fotoğraflar uygulamasından ayrıntılı görüntü bilgilerini görmelerine izin veriyor. İstediğiniz fotoğrafı açın ve alttaki ‘i’ düğmesine dokunun. Fotoğraf boyutu, fotoğraf tarihi, saati, çözünürlüğü ve daha fazlasını içeren bir menü sizi karşılayacaktır. Aynı menüden fotoğrafın saatini ve tarihini de ayarlayabilirsiniz.

Kilit Ekranından Spotlight Aramasına Erişin

iOS 15 güncellemesi ile artık kilit ekranındayken de Spotlight aramasını kullanabilirsiniz. Kilit ekranında aynı aşağı kaydırma hareketini kullanın ve Spotlight aramasını kullanmaya başlayın.

Uygulama Başına Metin Boyutunu Değiştirin

iOS 15 ile artık metin boyutu değişikliğini yalnızca belirlediğiniz uygulamalar da değiştirebileceksiniz. Kontrol Merkezi aracılığıyla Metin Boyutu seçeneğini değiştirirken uygulamayı açık tuttuğunuzdan emin olun.

Ana Ekran Sayfalarını Gizleme

iOS 15 ile, ana ekran sayfalarını varsayılan arayüzden tamamen gizleyebilirsiniz.

Güç Kapalıyken Konumu Görünür Tutun

Bu özellik, iOS 15 güncellemesinin en iyi özelliklerinden biri. iPhone’u kapattığınızda, cihazın bir AirTag gibi çalışmasını sağlayan Güç Rezervi moduna geçer. Güç Rezervi modu esnasında iPhone’unuz diğer Apple cihazlarında bulunan Find My uygulaması aracılığıyla izlenebilir. Apple’a göre, kullanıcının fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra da iPhone’u aktif olarak izleyebilecek.

Tüm Web Sitelerinden IP Adresini Gizleme

iOS 15 artık hem üçüncü taraf izleyicilerden hem de web sitelerinden IP adreslerini gizlemenize izin veriyor. iPhone’da Ayarlar’ı açın ardından Safari > Gizlilik ve Güvenlik > IP Adresini Gizle’ye gidin ve aşağıdaki menüden İzleyiciler ve Web Siteleri’ni seçin.

iCloud için Kurtarma Hesabı Ekleme

iOS 15 ile Apple, kullanıcıların arkadaşlarının veya aile üyelerinin kurtarma hesabını eklemelerine izin verecek. Apple, hesabınıza tekrar erişim kazanmak için belirlediğiniz kişilere bir kurtarma kodu gönderir. Bu seçenek, iCloud hesabınızın şifresini unuttuysanız veya başka bir nedenle hesabınıza erişemiyorsanız kullanışlı olabilir.

Dijital Mirası iCloud’a Ekleyin

Apple, iCloud’a Digital Legacy adlı yeni bir eklenti tanıttı. Dijital Miras’ı kullanarak insanlar, öldüklerinde iCloud verilerini istemeleri için arkadaşlarını veya aile üyelerini seçebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.