iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

iOS 15.3 güncellemesi yayınlandı! Safari’deki büyük açık giderildi

Apple nihayet iOS 15.3 güncellemesini bütün destekleyen cihazları için yayınladı. Güncelleme, performans iyileştirmeleri, hata düzeltmeleri ve güvenlik geliştirmeleriyle artık iPhone kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Buna ek olarak, iPadOS 15.3, watchOS 8.4 güncellemeleri de kullanıma sunuluyor.

iOS 15.3, tüm iOS 15 destekli telefonlarla uyumludur;

iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max , iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE 2, iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve iPhone 13 serisi.

Bu ayın başlarında, Safari 15’in IndexedDB API‘sinin hatalı olduğu ve soruna yol açtığı bildirildi. Hata ilk olarak 28 Kasım 2021‘de bildirildi, ancak Cupertino şirketinin bunu düzeltmesi bayağı zamanını aldı.

IndexedDB nedir?

IndexedDB, istemci tarafı bilgilerini depolayan düşük seviyeli bir tarayıcı API’sidir. Bir kaynaktan yüklenen komut dosyalarının diğer kaynaklardan gelen kaynaklarla nasıl etkileşime girebileceğini kontrol eden aynı kaynak ilkesini izler. Kısacası macOS’taki Safari 15 ve iOS ve iPadOS 15’teki tüm tarayıcılar, ciddi sonuçları olan bu aynı kaynak ilkesini ihlal ediyor. Bu hatayla, kötü niyetli web siteleri kimliğinizi öğrenebilir ve kullandığınız birden fazla hesabı birbirine bağlayabilir.

Safari’de hata düzeltmesi

Apple, bu güncellemede geniş çapta duyurulan bir Safari güvenlik açığını giderdi. iOS 15.3 ve iPadOS 15.3’e güncelleme yapıldıktan sonra Safari hatası düzeltilecek, böylece güvenlik açığı artık son tarama geçmişiniz ve kimliğiniz hakkında ayrıntıları toplayamayacak. ‌iOS 15‌ üzerindeki Chrome etkilendiğinden Chrome kullanıyor olsanız bile güncelleme yapmanız gerekir ve bir Mac’iniz varsa, aynı Safari hatasını düzelten macOS 12.2 güncellemesini de yapmak isteyeceksiniz.

IOMobileFrameBuffer hatası

iOS 15.3, kötü amaçlı bir uygulamanın çekirdek ayrıcalıklarıyla rastgele kod yürütmesine izin verebilecek bir bellek bozulması hatasını da düzeltir.

Diğer hata düzeltmeleri

iOS 15.3 ve iPadOS 15.3 güncellemeleri, ColorSync, Crash Reporter, iCloud ve Kernel ile ilgili diğer birkaç güvenlik açığını da gideriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.