iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

iOS 14.5 güncellemesi ile iPhone’unuza gelecek 5 yeni özellik!

iOS 14  , ilk olarak iPhone 12’nin piyasaya sürülmesinden önce Eylül 2020’de çıktı. Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümleri, o zamandan beri her ay yeni özellikler ve hata düzeltmeleriyle birlikte çıkıyor. En son sürüm – iOS 14.4 – 26 Ocak’ta çıktı.

iOS 14.5 büyük olasılıkla bu ayın sonunda gelecek; genel beta sürümü şu anda mevcut. İşletim sisteminin en son sürümü, bir maske takarken telefonunuzun kilidini açmanızı kolaylaştıran (aynı zamanda bir Apple Watch’a sahip olduğunuz sürece ) ve uygulamaların kullanıcı izni istemesini gerektiren yeni özellikler içerecek.

1. Face ID için maske desteği

Face ID, hepimiz maske takmaya başlayana kadar harikaydı, ancak iOS 14.5 ile Apple, en azından Apple Watch sahipleri için yeniden harika hale getirmeye çalışıyor.

Apple Watch sahipleri, saatiniz açıkken, yüzünüz bir maskeyle kapatılmış olsa bile iPhone’unuzun kilidini açmak için Face ID’yi kullanmanıza olanak tanıyan bir özelliği etkinleştirebilecekler . Saat, iPhone’unuzun kilidinin açıldığını size bildiren dokunsal geribildirim sağlayacak.

2. Varsayılan müzik uygulamasını değiştirin

Kullanıcıların iOS 14’te varsayılan e-postayı ve tarayıcı uygulamasını değiştirmesine izin verdikten sonra, Apple işleri bir adım daha ileri götürüyor ve iPhone ve iPad kullanıcılarının varsayılan müzik uygulamasını da değiştirmesine izin verecek .

Siri’yi kullanarak Spotify, YouTube Music ve diğer birçok üçüncü taraf müzik akışı uygulamasından birini iOS 14.5 ile iPhone’unuzda varsayılan müzik uygulaması olarak ayarlayabilirsiniz.

3. Uygulama izleme şeffaflığı

iOS 14.5’in ayrıca Uygulama İzleme Şeffaflığı adlı büyük bir yeni gizlilik özelliği içermesi bekleniyor . Bu, faaliyetlerinizi ve verilerinizi diğer şirketlere ait web siteleri ve uygulamalarla paylaşmadan önce uygulamaların izninizi almasını gerektirecektir.

Bu veri paylaşımı genellikle Facebook gibi reklamlarda kullanılır, ancak Uygulama İzleme Şeffaflığı ile tercih ederseniz vazgeçebilirsiniz.

4. PS5 ve Xbox Series X denetleyici desteği

Bir oyuncuysanız, muhtemelen iOS 14.5’in bir parçası olarak PS5 ve Xbox Series X denetleyicileri için eklenen desteği fark edeceksiniz . Verge, bu özelliğin genel beta sürümünde bulunduğunu ve bu konsollardan birine sahip olan herkes, özellikle de Apple Arcade’i kullananlar için kullanışlı bir yükseltme olacağını bildiriyor.

Muhtemelen bu destek, Apple TV’de oyun oynamak için daha da yararlı olacaktır. Henüz bu desteğin tvOS için geleceği onaylanmasa da, yakında buna da ekleneceğini umuyoruz.

5. 200’den fazla yeni emoji

iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 güncellemesi ayrıca 200’den fazla yeni emoji karakteri ekleyecek. Apple, daha iyi çeşitlilik için mevcut birçok emojiyi de güncelleyecek. Kulaklık emojisi de AirPods Max’e benzer görünmesi için güncellendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.