iPhone / iPad / MacSamsung Note / S / M / A Serisi

Galaxy S21 Ultra ve iPhone 12 Pro Max karşılaştırması!

Bu karşılaştırmada ekran farklılıklarını, kameraları, pil boyutlarını, ve işlemcileri gözden geçireceğiz.

Ekran

Hem Galaxy S21 Ultra hem de iPhone 12 Pro Max ekstra büyük ekranlara sahip, ancak kağıt üzerinde biraz daha büyük olan Galaxy S21 Ultra.

iPhone’a özgü özelliklerden biri, karmaşık bir yapıya sahip Face ID sensörlerini ve ön kamerasını barındıran çentiktir. Galaxy S21 Ultra ise görüşünüzü engellemeyen çok daha ayrık, delikli bir ön kameraya sahiptir. iPhone çentiğine gündelik kullanımda alışmak kolay, ancak video izlerken ve özellikle oyun oynarken çok fark edilebilir.

Samsung’un birkaç başka avantajı daha var. Bunlar, ekranının daha keskin ayrıntılar için daha yüksek bir çözünürlüğü sahip olması. En önemlisi, ekran 120Hz yenileme hızında, iPhone’daki 60Hz’den iki kat daha hızlı çalışabilir ve bu, kaydırmayı iPhone’dakinden daha hızlı ve pürüzsüz hale getirir.

Galaxy’de yeni olan, 120Hz yenileme hızının desteklenen maksimum QHD çözünürlüğü ile kullanılabilmesi ve ayrıca ekranın yenileme oranını otomatik olarak ayarlayabilmesi. Böylece tam 120Hz hızın yalnızca gerektiğinde kullanılacağı ve kalan zamanlarda ekran daha düşük bir yenileme hızına (10 Hz kadar) akıllıca geçebilir. Ve bu da batarya ömrünü olumlu bir şekilde etkiler.

Buna ek olarak, S21 Ultra daha parlak bir panele sahip.

Performans

Galaxy S21 Ultra, Samsung yapımı bir Exynos 2100 işlemciyle gelirken, iPhone 12 Pro Max, Apple A14 Bionic çip kullanıyor.
Her iki üretici de bu işlemciler için mevcut olan en ileri teknolojiyi kullanıyor: 5nm üretim.

A14’ün performansta üstünlüğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Tek çekirdekli CPU performansında ilginç bir şekilde, Galaxy’de 1080p çözünürlükte gerçekleştirilen GFXBench Car Chase ekran testinde her iki yongadaki grafik performansı oldukça benzer.

Buna ek olarak, Samsung, 5G kullanımıyla daha verimli hale getirmesi gereken entegre bir 5G modem avantajına sahiptir.

Depolama açısından, temel Galaxy S21 Ultra modeli, iPhone 12 Pro Max’te sunulan depolama alanıyla eşleşen 128 GB ile başlıyor.

Kamera

Galaxy’deki iki telefoto zoom kamerası, onu en çok yönlü zoom kamerası yapabilir, ancak iPhone’da AR için bir LiDAR sensörü vardır.

Stil farklılıklarının yanı sıra, kameraların özelliklerinde de büyük farklılıklar var.

Galaxy’de iki telefoto kamera bulunurken, iPhone’da yalnızca bir telefoto kamera bulunuyor. Galaxy S21 Ultra’da, Note 20 Ultra’nın 5X yakınlaştırma lensinden daha uzun menzilli, 10X yakınlaştırma özelliğine sahip bir periskop lens elde edersiniz.

Periskop merceğinin üzerine, S21 Ultra ayrıca ikincil bir yakınlaştırma kamerası ekler, bu kısa menzilli 3X yakınlaştırma lensidir. Bu iki kamera bir araya getirildiğinde, Galaxy’yi uzaktaki bir şeyin net bir resmini çekmeniz gerektiğinde açıkça üstün bir telefon haline getirir.

Video tarafında, S21 Ultra ayrıca 24 fps’de 8K video kaydı eklerken, iPhone 12 Pro Max 4K video yapabilir ancak daha zengin renkler için Dolby HDR standardını destekler. S21 Ultra’da 8K ile çok daha net ayrıntılar elde edersiniz, iPhone’daki HDR seçeneği ise size daha yüksek bir dinamik aralık sağlar, böylece her iki cihazında kendine özgü avantajları var.

Batarya

  • 5.000 mAh (Galaxy S21 Ultra) – 3.687 mAh (iPhone 12 Pro Max)
  • Galaxy’de daha hızlı şarj

iPhone 12 Pro Max, 20W’a kadar hızları desteklerken, Galaxy S21 Ultra ise daha hızlı, 25W şarj hızlarını destekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.