iOS / iPadOS / MacOSTeknoloji Haberleri

Eski nesil iPhone’lara gelmeyecek olan iOS 15 özellikleri!

Söylentilerin aksine iOS 15’in iPhone’lar için nispeten büyük bir güncelleme olduğu ortaya çıktı. Özelliklerin hiçbiri ilk bakışta radikal olarak görünmeyebilir, ancak kullanılabilirlik iyileştirmeleri getiriyorlar. En etkileyici olan tarafı ise, bu kadar çok yeni özelliğe rağmen Apple’ın iOS 15 ile eski iPhone’ların hiçbirinin desteğini düşürmemesi idi. Ancak burada bir sorun var: iOS 15’te bulunan bazı özellikler diğer eski iPhone’lara gelmeyecek.

Yeni iOS 15 özelliklerinden bazıları, makine öğrenimini kullanır ve daha yeni iPhone’larda bulunan Neural Engine’yi kullanır. Bu nedenle, aşağıdaki iPhone’lara bu özellikler gelmeyecek;

  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X

iPhone 8 serisi ve iPhone X bir Neural Engine’e sahip olsa da, muhtemelen yeni iOS 15 özelliklerinden bazılarını çalıştıracak kadar güçlü değil. Yeni iOS 15 özelliklerinin birçoğunun çalışması için bir A12 Bionic çip veya daha yenisi gerekiyor. İşte eski nesil iPhone modelleri aşağıda bulunan özelliklerden yararlanamayacak;

Canlı metin

Canlı Metin, bir fotoğraftaki metni tanımak ve kullanıcıların işlem yapmasına izin vermek için cihazda bulunan yapay zekayı kullanır. Ancak, şu anda canlı metin desteği yalnızca 7 dil ile sınırlı.

Görsel arama

Canlı Metin üzerine inşa edilen iOS 15, fotoğraflarınızdaki nesneler hakkında kolayca daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan Görsel Arama da sunar. Konsept, Android’de bulunan Google Lens ile yaptıklarına benzer. Canlı Metin gibi, bu özelliğin çalışması için A12 Bionic veya daha yeni bir iPhone veya iPad gerekiyor.

FaceTime’da portre modu

Apple, iPhone’un kamera uygulamasından Portre modunu FaceTime görüntülü görüşmelerine getiriyor. Bu özellik, size odaklanmak için bir video görüşmesi sırasında arka planı bulanıklaştırır. Apple bunun için öncelikle Face ID donanımına güvense de, özellik muhtemelen iPhone X ve diğer eski iPhone’lar için daha fazla donanım gerektiriyor.

FaceTime’da uzamsal ses

Apple, FaceTime aramaları için Uzamsal Ses desteği ekliyor. Bu, sesin kişinin iPhone’unuzda konuştuğu yönden gelmesini sağlayacaktır. Etkileyici olsa da, çalışması için bir A12 Bionic çip gerektirdiğinden, özellik iPhone X ve daha düşük modellere gelmeyecek.

Apple Haritalar’da güncellenmiş şehir deneyimi

Apple, şehirleri yollar, mahalleler, ağaçlar, binalar ve daha fazlası için ek ayrıntılarla göstermek için iOS 15’teki Apple Haritalar uygulamasını yeniledi. Ayrıca bazı önemli yerleri 3D olarak ziyaret edebileceksiniz.

AR yürüyüş yol tarifleri

Apple, iOS 15 ile Apple Haritalar’da AR yürüyüş yol tarifleri sunuyor. Ancak, bu özellik iPhone X ve önceki cihazlarda kullanılamayacak. Google Haritalar zaten benzer bir özellik sunuyor, bu nedenle eski iPhone’unuzda aynı işlevi elde etmek için Google Haritalar’ı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.