iPhone / iPad / MacTeknoloji Haberleri

Apple, Face ID ve Touch ID için ekrandaki ışığı algılayan teknoloji geliştiriyor!

Apple tarafından yapılan yeni bir patent başvurusu, şirketin ekrandan ışığı algılayabilecek bir teknoloji geliştirdiğini aktarıyor. Bu teknoloji, Face ID ve Touch ID’nin gelecekteki sürümleri için kullanılabilir.

Apple, iPhone X’ten beri çentiği aynı tuttu. Muhtemelen amiral gemisi bir akıllı telefonda bulunan en büyük çentiktir. Samsung ile diğer şirketler amiral gemisi akıllı telefonları için delikli ekrana geçtiklerinden beri bu büyük bir tartışma olmuştur. Apple, Face ID’nin diğer ‘herhangi bir’ yüz tanıma sisteminden çok daha iyi olduğunu iddia etse de, şirketin gelecekteki iPhone’lar için delikli ekranı araştırdığı biliniyor.

Apple tarafından sunulan yeni bir patent, şirketin Face ID bileşenlerini hala barındırabilecek ve çentiği en aza indirebilecek bir sistemi keşfetmeye çalıştığını söylüyor. AppleInsider tarafından bildirildiği üzere, Apple tarafından “Elektronik Cihaz Ekranının Işık Yayan Bir Katmanına Işık Olayını Algılama Sistemi” başlıklı bir patent, şirketin ekranın arkasına bir ışık algılama sensörü yerleştirmeyi planladığı bir sistemi vurguluyor.

Patentte, Apple iki olası uygulamaya atıfta bulunuyor. İlkinde patent, ekranın arkasındaki bir sensörün ekrana dokunan bir nesnenin görüntüsünü, muhtemelen Touch ID’nin gelecekteki versiyonunu oluşturabileceğini söylüyor. Sistem ayrıca bir ortam ışığı sensörü kullanabilir.

İkinci patent ise, görüntünün piksellerini bir araya getirecek bir dizi fotodiyot veya güneş hücresi içeren bir sistem kullanacaktır. Sistem, renkleri ve ışığın yoğunluğunu algılamak için fotodiyotlardan gelen elektrik sinyallerini kullanır. Bu uygulama, Face ID’nin gelecekteki sürümü için işe yarayabilir. Sistem, sistemin doğruluğunu iyileştirmek için bir ortam ışığı sensörü ekleyecektir.

Apple her hafta çok sayıda patent başvurusunda bulunuyor, ancak her patent teknolojisi gün yüzüne çıkmayabilir. Buna ek olarak, Apple’ın ayrıca Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin de yardımıyla iPhone’ların pil ömrünü uzatmaya çalışması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Bu içerik korumalı.